POMAGAMY UCZYĆ SIĘ, UCZYMY POMAGAĆ
   Wtorek 21 czerwca był dla Marzeny i Małgorzaty dniem niezwykłym. Dziewczęta w ramach nagrody za zdobycie najwyższych wzniesień Warszawy, wraz z wychowawcą wybrały się do Trójmiasta. 
Już początek naszej podróży był wielką atrakcją bowiem do Gdańska polecieliśmy samolotem. Podczas lotu mieliśmy okazję podziwiać przepiękne widoki oraz chmury z całkiem innej perspektywy niż codziennie. Po dotarciu do Gdańska pierwsze kroki skierowaliśmy na Górę Gradową z której oglądaliśmy piękną panoramę miasta z charakterystycznymi dźwigami portowymi. Następnym punktem wyprawy było podziwianie Bałtyku w trakcie spaceru po sopockim molo oraz relaksowanie zmęczonych nóg w chłodnej morskiej wodzie. Naszą wycieczkę kontynuowaliśmy w Gdańsku, gdzie po obfitym posiłku przyszedł czas na napawanie się urokami tego grodu. Nasyceni wrażeniami, zmęczeni kilometrami, wróciliśmy na gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy - legendarnego przywódcy Solidarności. Stamtąd powietrzną drogą wróciliśmy do Warszawy przy okazji obserwując nadmorski zachód słońca. 
   16 czerwca kilka naszych wychowanek odebrało świadectwa uprawniające do wykonywania zawodu. Przez kilka miesięcy dziewczęta uczestniczyły w kursie obsługi kas fiskalnych w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Warszawie. Jesteśmy przekonani, że zdobyte kwalifikacje będą przydatne na rynku pracy.
   13 czerwca odwiedzili nas nasi Przyjaciele – „Synowie Pułku”. Kmdr Józef Czerwiński gratulował tegorocznym absolwentkom ukończenia szkoły. Na prośbę Dziewcząt opowiadał o tym jak wyglądała szkoła w czasie okupacji. W części artystycznej przygotowanej na okoliczność pożegnania absolwentek koleżanki z młodszych klas pod czujnym okiem wychowawcy przygotowały prezentację i pamiątkowe zdjęcia. Wzruszenie towarzyszyło zarówno żegnanym jak i żegnającym.
    Na zakończenie absolwentki wykonały ulubioną piosenkę naszych Gości pt. ”Ukraina” a przedstawiciele środowiska „Synów Pułku” wręczyli Dziewczętom paczki ze słodkościami.
   Dziękujemy za obecność, poświęcony czas i serce okazywane naszym Wychowankom oraz piękną lekcję historii.
  Wtorek 24 maja spędziliśmy z pracownikami firmy Boehringer Ingelheim. To już druga wizyta Gości z BI. Wzorem z poprzedniego roku dzień wypełniony był atrakcjami po brzegi. Zaczęło się od szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzonego przez strażaków. Głodni kolejnych wrażeń zjedliśmy wspólnie lunch i rozpoczęły się ajęcia sportowe - mecz piłki nożnej, siatkówki i Mała Olimpiada. Całość ukoronował grill przygotowany przez niezawodną ekipę z zajęć kulinarnych. Wspaniały dzień, edukacja i zabawa, współpraca i rywalizacja, a wszystko w atmosferze radości w promieniach gorącego słońca.
   20 maja odbył się finał projektu edukacyjnego "Warszawa w obiektywie – jak młodzi postrzegają stolicę" przygotowany przez III klasę. W ramach działań związanych z tą inicjatywą opracowane
i zaprezentowanie zostały następujące tematy:
  • Warszawskie miejsca historyczne
  • Warszawskie obiekty sportowe
  • Warszawska sztuka ulicy
  • Warszawskie parki
   Projekt ten, jak zgodnie przyznały uczennice, znacznie przybliżył im naszą stolicę.
  15 maja zakończyliśmy cykl wypraw na najwyższe stołeczne wzniesienia „Korona Warszawy 2016”. Ostatnim etapem cyklu była ekspedycja na najwyższą górę na terenie Warszawy, czyli znajdującą się w dzielnicy Ochota Górę Szczęśliwicką (152 m n.p.m.). Oprócz niej do tej pory zdobyliśmy:
  • Kopę Cwila (108 m n.p.m.) na terenie Parku im. Romana Kozłowskiego w dzielnicy Ursynów
  • Monte Kazury (133,9 m n.p.m.) – lokalna nazwa Góra Latawcowa, Góra Trzech Szczytów. Znajduje się na terenie dzielnicy Ursynów
  • Kopiec Powstania Warszawskiego (121 m n.p.m.) – Najwyższe wzniesienie w dzielnicy Mokotów
  • Górę Gnojną (dokładna wysokość nieznana) – Szczyt znajdujący się na terenie Starego Miasta
  • Kopiec Moczydłowski (130,5 m n.p.m.) – najbardziej na zachód wysunięty cel naszych wypraw
   VIII Turniej Minisiatkówki Dziewcząt zakończony. Sala gimnastyczna posprzątana, pokoje gości puste, grill na deszczu stygnie. W pamięci wielkie emocje, trudne zagrania, farciarskie sytuacje, no i oczywiście wyniki, medale, puchary nagrody... 
I ten grill, i ta sałatka owocowa z czekoladą.
   Dzięki pomocy Biura Edukacji m.st. Warszawy, dzięki pomocy Zarządu Środowiskowego AZS w Warszawie impreza na piątkę. Aha, wyniki. Z 9 drużyn najlepsza okazała się drużyna MOW z Samostrzela. Kolejne miejsca na podium dla MOW z Podgłębokigo i z Radzionkowa. A Strażacka tym razem za słaba siatkarsko, ale za to - jak podkreślali goście - bardzo gościnna.
   12 maja odbył się Bal Gimnazjalny w którym, tradycyjnie już, uczestniczyli zaproszeni chłopcy z MOW przy ulicy Barskiej. Bal rozpoczął się, jak wszyscy potem ocenili, przepięknym wykonaniem poloneza. Część oficjalną otworzyła swoim przemówieniem dyrektor Ośrodka Pani Monika Zdrzyłowska składając moc gorących życzeń świętującej młodzieży. Po części oficjalnej przyszedł czas na długo wyczekiwaną dyskotekę. W przerwach, na uczestników czekał suto zastawiony szwedzki stół. 
   Wszystkim uczestnikom balu życzymy następnej okazji do zatańczenia poloneza, gdy będą odliczać dni do swojego egzaminu dojrzałości.
     I znów Klub Trampek wyruszył na szlak. 7 maja dziewczęta zwiedziły obóz zagłady na Majdanku. Była to niesamowita lekcja historii, pozostawiająca refleksje i zadumę. Potem przyszła pora na zwiedzanie starówki lubelskiej, ale niestety deszcz uniemożliwił nam poznanie uroków tego miasta. Kłopot też był ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na rozpalenie grilla, bo deszcz nas ciągle gonił. Ale cóż to dla „trampkowiczów”, trochę w deszczu, trochę w słońcu obiadokolację jedliśmy nad Wieprzem. Niewątpliwie to wielka zasługa naszego „wujka” Krzysia.
   


    Tym razem dla wzbogacenia swojej wiedzy o kulturze, uczestniczki zajęć biblioterapeutycznych zwiedzały wystawę w Muzeum Narodowym
 Na wystawie – „podzielonej na sześć samodzielnych segmentów – prezentowane były dzieła ze wszystkich kolekcji: obiekty sztuki starożytnej i orientalnej, rzemiosło artystyczne, rzeźby dawne i współczesne, fotografie, rysunki i grafiki, monety i medale, ubiory oraz obrazy pochodzące z różnych epok”. Miałyśmy kolorowy zawrót głowy od tych dzieł.
   Nasza współpraca z Teatrem Lalka trwa! Trwa, ma się dobrze i przynosi super efekty.
  Grupa młodzieżowa „Otwarta scena”, działająca w owym teatrze, 28 kwietnia wystawiła premierowe przedstawienie pod tytułem „Bohater”. O czym jest ta sztuka, możecie przeczytać na stronie Teatru Lalka
  Liczna grupa wychowanek i wychowawców „Strażackiej” wspierała i podziwiała z widowni nasze aktorki. Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów na teatralnych deskach. 
    Jesteśmy z Was dumni.
  Dzięki uprzejmości naszych kolegów z MOS przy ul. Osowskiej nasza drużyna piłki nożnej zaingurowała sezon treningów na swieżym powietrzu. Na boisku ze sztuczną murawą dziewczęta ćwiczyly dośrodkowania, strzały, akcje dwójkami ze strzałem do bramki. Zmęczone, ale bardzo zadowolone z siebie i chwalone przez trenera, wróciły na rowerach do placówki z zamiarem szybkiego powrotu na zielone boisko.
  Oto oficjalna prezentacja naszej drużyny piłki nożnej prowadzonej przez Oskara Bystrzyckiego. Po skompletowaniu składu, odnalezieniu najdogodniejszych pozycji na boisku, serii intensywnych treningów i meczów towarzyskich przyszedł czas na nowe stroje z logo placowki. Jesteśmy gotowi, jesteśmy zmotywowani, jesteśmy głodni zwycięstw :-)
 Dzisiaj grupa dziewcząt wzięła udział w kolejnym etapie akcji zdobywania najwyższych miejskich wzniesień "Korona Warszawy 2016". Celem wyprawy był znajdujący się w dzielnicy Wola Kopiec Moczydłowski. Wzniesienie to ma wysokość 130,5 m n.p.m.
  23 kwietnia dzięki uprzejmości Fundacji For Life nasze dziewczęta prowadziły zajęcia dla dzieci po przeszczepie wątroby w Centrum Zdrowia Dziecka. Uśmiech na twarzach tych dzieci był najlepszą nagrodą jaką można było otrzymać.
  Kinga, Małgorzata, Karolina oraz Iwona brały dzisiaj udział w XXV Turnieju Tenisa Stołowego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w MOS Nr 3 "Dom na Trakcie". Efektem wielogodzinnych zmagań sportowych był przysłowiowy worek medali, wielka radość i satysfakcja z sukcesu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
   Za nami XXVI Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych. Jak zwykle uczestnicy nie zawiedli, gościliśmy u siebie aż 10 zespołów: MOW Załusków, MOW Podgłębokie, MOW Podciernie, MOW Łódź, MOW Dolna, MOS Jędruś, MOS Zielonka, MOS Reymonta, MOS „Dom na Trakcie”, MOS Brożka.

  W ciągu trzech dni spotkań prezentowaliśmy przygotowane spektakle, uczestniczyliśmy w warsztatach: cyrkowych, dramowych, tanecznych, śpiewaliśmy przy ognisku, braliśmy udział w pokazie Teatru Forum przygotowanego przez dziewczęta ze Strażackiej.

   Najważniejszą nagrodą było wyjście na spektakl „Perły kabaretu Hemara”, który mogliśmy obejrzeć dzięki uprzejmości Teatru Rampa.
Wszyscy bawiliśmy się znakomicie a prezentowane spektakle dostarczyły nam dużo radości i wzruszeń. Jak zawsze trudno było się rozstać, ale nie martwimy się bo kolejne spotkania już za rok. Dziękujemy wszystkim naszym Gościom za miło spędzony czas i zapraszamy na Strażacką.
  23 marca odbyło się w naszym Ośrodku uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Do pięknie nakrytego stołu zasiedli wspólnie kadra pedagogiczna, wychowanki i personel administracyjny. Pani Dyrektor złożyła wszystkim serdeczne życzenia: zdrowych, pogodnych i wesołych świąt. Na scenie grupa kilku dziewcząt opisała i przedstawiła zwyczaje wielkanocne celebrowane w różnych regionach naszego kraju. 
   Ostatnie kilka tygodni były dla nas nierozłącznie związane ze sceną, tekstem, muzyką, dykcją, choreografią… Dzieje się tak co roku, a jest to związane z naszym świętem teatru czyli Ośrodkowym Festiwalem Teatralnym, którego ostatnia odsłona miała miejsce 17 marca. 
  Czas wielokrotnych prób prowadzonych pod opieką wychowawców zaowocował wyśmienitą grą aktorską, którą publiczność nagradzała gromkimi brawami i śmiechem do rozpuku. 
    Mimo, że przegranych nie było, Jury uznało, że podczas XXVI Ogólnopolskich Spotkań Małych Form Teatralnych Strażacką reprezentować będzie grupa I z zabawą teatralną „Wilki, pies i owce” wg. książki P. Wechterowicza „Wilk, pies i owce” oraz grupa III z inscenizacją miksu wierszy Tomka Nowaczyka. Gratulujemy. 
W miniony piątek tj. 11 marca klasa trzecia i gościnnie kilka dziewcząt z klasy drugiej uczestniczyło w lekcji muzealnej: „Powstańczy Dzień Powszedni”. Lekcja poświęcona była życiu codziennemu żołnierzy i ludności cywilnej w walczącej Warszawie. Przewodniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Pani Ewa Ciosek zapoznała Dziewczęta z warunkami bytowymi warszawiaków i ich potrzebami życiowymi. Ukazana została także rola kobiet w Powstaniu. Pani Ewa nawiązała wspaniały kontakt z wychowankami i wspólnie pracowała z nimi nad tekstami źródłowymi tworząc zapis 
w improwizowanym pamiętniku z Powstania.
   Szybko po Woli – to nowy cykl warszawskich biegów, rozgrywany w Parku Szymańskiego na warszawskiej Woli, w formule podobnej do innych stołecznych imprez cyklicznych, takich jak Zimowe Biegi Górskie w Falenicy, Grand Prix Warszawy w Lesie Kabackim czy Grand Prix Żoliborza na Kępie Potockiej.
   I my też uczestniczyłyśmy w tej imprezie. 
W ramach programu biblioterapia, jako wolontariuszki towarzyszyłyśmy młodzieży z Domu Niewidomego Dziecka w sportowych zmaganiach i zabawie z chustą. Nie przeszkadzał nam deszcz i zimno… Byłyśmy razem z przyjaciółmi, byłyśmy potrzebne. I zajęłyśmy IV miejsce w sztafecie na 600 metrów! Był to dobry dzień!

    W dniu 16.02 w Domu Kultury Rembertów odbyły się warsztaty dla dzieci "Jak to dawniej z chlebem bywało". W ramach zajęć z biblioterapii przygotowałyśmy działania integracyjne oraz "Bajkę o kamiennym chlebie". A Pani Marzena z rembertowskiego Domu Kultury opowiadała z czego i jak się piecze chleb.

I wspólnie z dziećmi rozczyniłyśmy ciasto, wstawiłyśmy w ciepłe miejsce do rośnięcia. Potem jadłyśmy jeszcze cieplutki upieczony, pachnący chleb z ziarnami i śliwką, posmarowany masłem. To było pycha!!! Z trzech dużych chlebów nie została nawet okruszynka...

  Dziękujemy instruktorom DK Rembertów za wspaniałe zajęcia.

    19 stycznia przyjechali do nas długo oczekiwani goście – przedstawiciele Środowiska Synów Pułku. Do tej wizyty przygotowywaliśmy się starannie. Czytaliśmy książki – „Fajna ferajna”, „Kto Ty jesteś?”. Oglądałyśmy film „Miasto 44”, rozmawiałyśmy na historii. Tworzyłyśmy zestaw kart ,,Mój prezent dla Polski ‘’, pisałyśmy listy do P. Jerzego Grzelaka ps. ,,Pilot‘’, bohatera „Fajnej ferajny”. Podczas spotkania odbył się też festiwal piosenki, podczas którego śpiewałyśmy powstańcze pieśni. Rozmowy z synami Pułku były niezwykłe! 

    Nasi goście opowiadali nam o swoich wojennych przeżyciach. Dzieliliśmy się świeżo upieczonym chlebem i wspólnie śpiewaliśmy. To były niezwykłe chwile, pełne życzliwości, wzruszenia, zadumy… 

   Dziękujemy Wam, nasi przyjaciele, Synowie Pułku, za piękną lekcję patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny.

    INTERNET – czym jest każdy z nas wie, poruszanie się bez niego w dzisiejszym świecie jest raczej trudne…. SIEĆ INTERNETOWA to setki tysięcy podsieci komputerowych, które gromadzą miliony komputerów i użytkowników. JEDNO KLIKNIĘCIE łączy nas ze światem przenosząc w gigantyczne zbiory informacji  i materiałów we wszystkich dziedzinach życia i nauki. Ta GLOBALNA PAJĘCZYNA pomaga w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu pasji, ułatwia naukę i pracę, pozwala na utrzymywanie kontaktów z tymi, których już znamy i tymi, których dzięki niej poznamy, jest 
kinem, sklepem, bankiem i centrum rozrywki.… ale nadmierne i niewłaściwe korzystanie z niej może wpędzić nas w niezłą pułapkę!! 
   Każdego dnia w SIECI pojawiają się setki, tysiące, a może setki tysięcy wpisów na blogach, forach, portalach społecznościowych, pytań o to jak rozwiązać problem, gdzie 
szukać pomocy, co zrobić z jakimś dylematem...

   Pod tym linkiem można pobrać efekt pracy naszych wychowanek. Prócz wykonania tej publikacji, podczas wielu spotkań, dziewczęta poszerzyły swoją wiedzę na temat niebezpieczeństw nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu.
   22 grudnia cała społeczność „Strażackiej” zasiadła przy wigilijnym stole. Kultywujemy tę tradycję od zawsze a pomagają nam w tym zapraszani goście, którzy i w tym roku nie zawiedli. Miło było spotkać się z rodzinami dziewcząt, absolwentkami, byłymi pracownikami i wszystkimi, którzy na co dzień przebywają w murach placówki. Osobą szczególnie oczekiwaną był oczywiście Święty Mikołaj. Wzruszeniom, życzeniom i wspólnemu kolędowaniu nie było końca. Życząc wszystkim „Wesołych Świąt” zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć bibliterapeutycznych, w których brały udział nasze wychowanki. Fotorelację możecie zobaczyć tutaj.
   Na zaproszenie Dyrekcji Domu Kultury Rembertów w dniu 16.12 uczestniczyłyśmy w spotkaniu wigilijnym z pracownikami i gośćmi. Podziękowałyśmy za wspaniałą współpracę przy realizacji projektu „Opowiem Wam bajki” m.in. tortem z rembertowskiej cukierni Radzikowski.
  11 grudnia w odbył się konkurs propagujący zdrowy styl życia oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Swoją wiedzę na temat powyższych zagadnień mogły sprawdzić wszystkie wychowanki. Pani dyrektor Monika Zdrzyłowska podziękowała wszystkim uczestniczkom konkursu oraz wręczyła nagrody zwycięzcom. 
  Fundatorem nagród był Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Rembertów.
    W tym roku siatkarski wór św. Mikołaja pełen łakoci trafił w ręce grupy I. Ale największym zwycięzcą tegorocznego Turnieju byli kobice. Oni również otrzymali od św. Mikołaja wór... ziemniaków.
   18 listopada w MOW nr 2 przy ul. Strażackiej odbył się finał akcji „19 dni przeciwko przemocy”. Wychowanki wystawiły spektakl Teatru Forum pt. „Nowa”.
   Tytułowa Nowa czyli Ola za wszelką cenę pragnie akceptacji grupy rówieśniczej. Wyrzeka się przyjaciółki i nie przeciwstawia się przemocy wobec niej czym doprowadza do tragicznego finału.
   Dzięki formule Teatru Forum każdy widz mógł się stać aktorem i wejść w rolę głównej bohaterki. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym jak przeciwstawić się przemocy rówieśniczej i jak zmienić bieg przedstawionej historii. Dziewczęta miały mnóstwo ciekawych i konstruktywnych pomysłów.
Pytanie, które nam towarzyszyło i które powinien postawić sobie każdy z nas brzmi: „Czy warto być lubianym za wszelką cenę?”
  11 listopada nasze wychowanki wraz z animatorami Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA brały udział w ciekawych zajęciach. Odbyły się one w Sejmie Rzeczypospolitej i były ściśle związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Dziewczęta wykonywały kokardy narodowe. Były również inne działania inspirowane herbem Polski – orły z kół i piórek, malowanie symboli narodowych na twarzach oraz wspólne czytanie książek patriotycznych i wykonywanie pracy plastycznej "Mój prezent dla Polski". Zainteresowanych było wielu – zarówno małych jak i dużych.
  8 listopada dziewczęta należące do Klubu TRAMPEK wybrały się do Kampinoskiego Parku Narodowego. Celem wyprawy były Palmiry – miejsce pamięci narodowej. Wychowanki zwiedziły ekspozycję muzealną poświęconą hitlerowskim zbrodniom dokonanym w Puszczy Kampinoskiej w okresie okupacji.
  Zgodnie z tradycją i w tym roku z okazji zbliżającego się Dnia Zmarłych delegacja dziewcząt złożyła kwiaty na grobach byłych pracowników naszej placówki. Nie sposób było odwiedzić wszystkich. Tym, których nie udało się odwiedzić dziewczęta zapaliły symboliczny znicz aby pamięć o Nich była zawsze żywa.
 Wychowanki uczciły również pamięć Pani Prezydentowej Michaliny Mościckiej, której bliskie były problemy „trudnych” dziewcząt. To właśnie Towarzystwo jej imienia dwa lata po jej śmierci założyło w 1934r. nasz Ośrodek.
   Konkurs Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej jest przeglądem inicjatyw oraz programów edukacji kulturalnej realizowanych w Warszawie. Celem konkursu jest promowanie ciekawych i oryginalnych dokonań w dziedzinie edukacji kulturalnej, a także rekomendowanie najlepszych, jako dobrych praktyk. Organizatorem i fundatorem Nagrody jest miasto stołeczne Warszawa. 
  W tegorocznej, 6 edycji Konkursu do Nagrody zostało zgłoszonych 111 projektów, a kapituła konkursowa ostatecznie wytypowała 27 laureatów. W nowym budynku Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, 21 października odbyła się Gala 6 edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej - nagród dla najlepszych animatorów, edukatorów i nauczycieli. 
  Galę prowadziła Anna Michalak-Pawłowska, Pełnomocnik Prezydenta do spraw edukacji kulturalnej oraz Aleksandra Jankowska. Na uroczystości obecni byli m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy Joanna Gospodarczyk i zastępca dyrektora Mirosław Sielatycki. Wśród laureatów znalazły się nasze projekty: Domu Kultury „Rembertów” i Grupy Strażacka „Opowiem Wam bajki” oraz TU-czy-TAM.
  A oto uzasadnienie werdyktu przez kapitułę: 
  • I nagroda w kategorii inne: TU-czy-TAM - za wyjątkowe, oryginalne spojrzenie na grupę zagrożoną wykluczeniem społecznym z ograniczonym dostępem do świata kultury i sztuki, za dostrzeżenie „innych” przez „innych”
  • III nagroda w kategorii Instytucje Animacji Kultury: OPOWIEM WAM BAJKI, Dom Kultury „Rembertów” i „Grupa Strażacka” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 za autentyczną współpracę i budowanie pomostów pomiędzy różnymi środowiskami.

Prezentacja nagrodzonego projektu „Opowiem Wam Bajki” przez grupę ze Strażackiej.
  14 października 2015r, Dzień Edukacji Narodowej, czyli potocznie Dzień Nauczyciela obchodzony był uroczyście i na Strażackiej. Przy upieczonym przez wychowanki cieście, kawie i herbacie oglądaliśmy ślubowanie nowych wychowanek, które uroczyście i oficjalnie dołączyły do naszej Społeczności. Następnie Pani Monika Zdrzyłowska wręczyła nagrody Dyrektora MOW Nr 2, a całość uwieńczyła część artystyczna z solidną dawką muzycznych interpretacji, które wywoływały burzę oklasków wśród publiczności. 
   Organizatorami obchodów Dnia Edukacji Narodowej były wychowanki: Dominika, Martyna, Kasia, Paula, Natalia i Jola, które działały pod czujnym okiem p. Oskara. 

  Dziewczęta należące do Klubu TRAMPEK na inauguracyjne zajęcia w tym roku szkolnym wybrały się do Płocka. Zwiedziły historyczną stolicę Mazowsza i Polski w latach 1079-1138. Były m.in. w renesansowej Bazylice Katedralnej, gdzie w kaplicy królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski – Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. Poznały Starówkę, przeszły się ulicą Tumską – deptakiem miejskim. Odwiedziły również położone na wysokiej skarpie wiślanej płockie ZOO. O jego wyjątkowości świadczy nie tylko atrakcyjne położenie, któremu towarzyszy malowniczy widok na dolinę środkowej Wisły, ale także różnorodność biologiczna zwierząt, w tym najrzadszych gatunków prezentowanych w nielicznych ogrodach zoologicznych.

  W drodze powrotnej, zgodnie z tradycją było ognisko i wspólne grillowanie w Parku Młocińskim.

  Po raz kolejny nasza placówka została zgłoszona do Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Na samym zgłoszeniu się nie skończyło – realizowany przez nas projekt TU-czy-TAM zakwalifikował się do finału.
     Więcej informacji o konkursie znajdziecie tutaj.
   26 września byłyśmy na wielkim jubileuszowym festynie w ogrodzie z okazji 70-lecia zaprzyjaźnionego z nami Przedszkola Integracyjnego Nr 45. Prowadziłyśmy literackie stoisko. Rodziny losowały trudne wyrazy, „rysowały” je, a potem z książki Pani Agnieszki Frączek dowiadywały się co znaczył ten wyraz. Żeby dzieciom było przyjemnie, podobnie jak one pomalowałyśmy sobie twarze.
  18 września skorzystaliśmy z zaproszenia Fundacji po DRUGIE i wybraliśmy się do KinoKawiarni Stacja Falenica.
  Na miejscu, wraz z młodzieżą z innych placówek, wzięliśmy udział w warsztatach „Przemoc ma twarz”. Podczas ciekawych zajęć poszerzyliśmy wiedzę na temat różnych form i aspektów przemocy. Odgrywaliśmy również scenki podczas których zespołowo szukaliśmy form pomocy dla ludzi dotkniętych przemocą. Ze względu na ciekawą tematykę, nierzadko bardzo nam bliską, zgodnie uznaliśmy, że było to ciekawe i rozwijające doświadczenie.
   Nowy rok szkolny rozpoczęłyśmy od działań wolontariackich z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów Kultury KLANZA.
   12 września, Dominika, Paula, Roksana, Jola, Natalia, Jagoda i grupa cyrkowa z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przy ul. Brożka prowadzili zajęcia polegające na animacji do tekstów Agnieszki Frączek. Odbyło się spotkanie i warsztaty z poetką. Na pamiątkę wszyscy otrzymali książki.