POMAGAMY UCZYĆ SIĘ, UCZYMY POMAGAĆ

Rok szkolny 2014/2015


Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów.

W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi..

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.


Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

   Od 29 czerwca dziewczęta ze „Strażackiej” i litewska młodzież w Aukštadvaris, w pięknej litewskiej okolicy nad wodami jeziora, którego nazwy póki co nikt nie potrafi wypowiedzieć biorą udział w wymianie. Spotkanie ma się stać okazją do poznania rówieśników z innego kraju, ich kultury, rozrywek, tradycji i historii. Spotkanie ma być także sposobem na poznanie siebie, własnej kultury i tradycji, a może przede wszystkim znajdowanie osobistych potencjałów i rozwijania własnych umiejętności.
   Projekt został sfinansowany w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEN.



 Wyjechałyśmy z Polski 14 czerwca. Naszą podróż rozpoczęłyśmy na Dworcu Zachodnim w
Warszawie – pierwszym środkiem transportu był autokar. Humory dopisywały, podróż przebiegała w świetnej atmosferze. Do Paryża przybyłyśmy 15 czerwca, z Place de la Concorde metrem dojechałyśmy na stację Gare de Lyon. Następna przesiadka – tym razem do szybkiego pociągu TGV, i rozpoczęłyśmy podróż przez Francję z prędkością 250 km/h.
Przejeżdżając przez Masyw Centralny miałyśmy możliwość podziwiać uroki francuskiej prowincji…
  Do Cap d’Agde dotarłyśmy późnym wieczorem 15 czerwca i taksówkami pojechałyśmy na miejsce przeznaczenia – do pensjonatu Vacances Ccas, gdzie zmęczone udałyśmy się na spoczynek.
   Następnego dnia rozpoczęła się nasza Wielka Francuska Przygoda. Zaczęłyśmy ją od Francuskiego Śniadania – a wiec kawa z mlekiem, sok pomarańczowy, croissanty, dżem, musy, jogurty i Nutella. Pycha! Naładowane energią ruszyłyśmy w poszukiwaniu plaży i Morza Śródziemnego. Okazało się, że nie musimy daleko szukać! Plaża była piaszczysta, morze ciepłe i bardzo słone, słońce grzało tak, jak tylko w południowej Francji grzać może. 
  Zaczął się najprzyjemniejszy etap naszej wyprawy. Kąpiele w morzu przeplatane były kąpielami słonecznymi. Zbierałyśmy muszle i muszelki. Pływałyśmy, co w bardzo słonym morzu udaje się nawet początkującym pływakom. Wędrowaliśmy po Agde, podziwiając urok jednego z kurortów francuskiego Lazurowego Wybrzeża i nawiązując kontakt z miejscowymi. Nasze podopieczne odkryły piękno języka francuskiego, i gdy tylko miały możliwość, ćwiczyły francuskie zwroty grzecznościowe: „bonjour”, „merci”, „bon appetit” , „au revoir”. Cały czas dopisywała nam pogoda, a razem z nią – nasze humory.
    Ostatni dzień pobytu, 20 czerwca, spędziłyśmy w otwartym tego dna Aqualandzie. Preludium stanowiła już droga do Aqualandu, odbyta na statku; Agde położone jest niezwykle malowniczo, morze wpływa głęboko w miasto, pocięte dodatkowo szeregiem kanałów i odnóg zatoczki, wokół której się rozciąga. Na wodzie, przycumowane do brzegu, stoją łódki, katamarany i jachty z długimi masztami, które z daleka wyglądają jak las, tak było ich dużo. Niezapomniane widoki….
     W Aqualandzie było już czyste szaleństwo, im większa, wyższa i bardziej stroma zjeżdżalnia, tym dla naszych podopiecznych lepiej! Zjazd ze zjeżdżalni o kilkudziesięciometrowej wysokości i długości zapierał dech w piersiach. Nie dawało się nie krzyczeć z wrażenia. Emocje i adrenalina były na najwyższym z możliwych poziomów. Nie chciałyśmy stamtąd w ogóle wychodzić! Jednak następnego dnia czekała nas droga powrotna, którą musiałyśmy rozpocząć bardzo wczesnym rankiem. Wróciłyśmy więc do pensjonatu, zjadłyśmy kolację, poszłyśmy spać wiedząc, że przed nami prawie 30 - godzinna podróż do Polski. Jak na cofniętym filmie, powtórzyłyśmy naszą podróż jeszcze raz, tylko odwrotnie – taksówki, TGV, metro w Paryżu, autokar, Dworzec Zachodni w Warszawie….
     Po powrocie i odpoczynku nasze wychowanki opisały swoje wrażenia z wyprawy. Oto kilka cytatów z Ich wypowiedzi – świadectwo, czym dla naszych dziewcząt była ta wycieczka:

„Wyjazd do Francji był cudowny. Po raz pierwszy zobaczyłam morze. Ten widok był cudowny. Wiem, że drugi raz mnie to nie spotka”

„Wyjazd do Francji był fajną przygodą, mega przeżyciem”

„Pierwszy raz mogłam wyjechać za granicę. Było to dla mnie wspaniałym przeżyciem, którego nigdy nie zapomnę. Dziękuję, że mogłam skorzystać z tego wyjazdu. Merci” 

„Wyjazd do Francji okazał się być super okazją na zwiedzanie i poznawane innej kultury, był dla mnie super przeżyciem i okazją na wypoczynek, było to niezapomniane doświadczenie” 

  W dniu 17 czerwca br. w naszej Placówce odbyła się uroczystość pożegnania Absolwentek. Dziewczęta żegnała Dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, koleżanki z młodszych klas oraz przedstawiciele środowiska Synów Pułku.
  Nasi przyjaciele, Synowie Pułku podarowali Absolwentkom film o powstaniu warszawskim pt. „Fajna Ferajna”. Po projekcji filmu nastąpiła część artystyczna.
  Podczas spotkania nie zabrakło refleksji i wzruszeń a wszystko zakończyła dobra zabawa w iście wakacyjnej atmosferze.

  Zgodnie z tradycją 6 czerwca obchodziliśmy Dzień Wychowanki. Zaczęło się już od rana. Wychowawcy wcielili się w rolę kelnerów i przygotowali dla dziewcząt śniadanie. Następnie odbyły się wybory Miss Ośrodka 2015. Zabawie nie było końca. Tegoroczną Miss została Dominika Dzik vel Pani Stasia, Wicemiss – Izabella Olszewska i Lidia Kawka.

  Pierwszym zadaniem nowej Miss było przygotowanie dla koleżanek poczęstunku w postaci lodów.

  Spożyte kalorie zostały skutecznie spalone podczas emocjonującego meczu piłki nożnej rozegranego wspólnie z wychowawcami na naszym boisku.

  Na zakończenie obchodów Dnia Wychowanki wszyscy bawiliśmy się przy grillu.


   Tym razem Klub TRAMPEK zawędrował na XX Warszawski Turniej Rycerski o Szablę Króla Zygmunta III Wazy. Jest to najstarsza cykliczna impreza plenerowa o charakterze historycznym w Warszawie. Podczas turnieju można zobaczyć m.in. historyczne inscenizacje i bitwy rycerskie, zagrać w gry plebejskie, poznać tajemnice średniowiecznej alchemii. Dziewczęta miały okazję zobaczyć pokaz historycznej żonglerki chorągwiami, turniej szabli polskiej, turniej bojowy łucznictwa tradycyjnego oraz pokaz konny pod hasłem „Duma o hetmanie Czarnieckim”. Niektóre dziewczęta odważyły się również stoczyć walkę na miecze.

   30 maja wolontariuszki, uczestniczki programu Biblioterapia razem z młodzieżą z Domu Dziecka Niewidomego brały udział w „Matsuri” – Pikniku z Kulturą Japońską. Na Torwarze zapanował duch Japonii. Było wiele atrakcji dla małych i dużych. Weszłyśmy w świat tradycyjnych gier i zabaw japońskich, orgiami, kaligrafii, strojów, teatru, sztuki walki, sztuki bonsai.
  Dzięki żonie ambasadora Japonii, która nas oprowadzała próbowałyśmy sushi wiele innych japońskich smakołyków. Ale i tak najważniejsi byli nasi przyjaciele z Domu Niewidomego Dziecka, z którymi super się rozmawiało, którym pomagałyśmy uczestniczyć w działaniach.

  28 maja w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej brałyśmy udział w Literackiej Mapie Warszawy. Akcję zorganizowali: Entropia Słowa, Monnet International School, Biuro Edukacji m.st. Warszawy oraz Kino Atlantic. W tym roku happening literacki poświęcony był 100–leciu urodzin księdza Jana Twardowskiego. LMW polega na pojawieniu się w jednym czasie (12:00 – 13:00) w różnych miejscach Warszawy grup uczniów, którzy będą czytać lub w inny orginalny sposób prezentować przechodniom wybrane fragmenty poezji i prozy. 
 My przygotowałyśmy scenariusz działań i rekwizyty (serca, anioły z poezją Twardowskiego) Happening rozpoczęłyśmy już w miejskim autobusie rozdając pasażerom anioły i opowiadając o wydarzeniu. Potem prowadziłyśmy akcję z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr. 98 przy ul. Bartniczej. Było literacko, plastycznie i tanecznie! Mottem happeningu były słowa ksiądza „zapomnij, że jesteś, gdy mówisz, że kochasz”. 

  26 maja – Teatr, który się wtrąca! Zostałyśmy zaproszone do Teatru Powszechnego na nowatorski spektakl „Iwona, księżniczka z Burbona”. Spektakl, oprawa scenograficzna oraz gra aktorów zrobiły na nas ogromne wrażenie. 
„Iwona nie jest ładna. Iwona nie jest gładka. Gorzej – Iwona jest biedna, Iwona przypomina wszystkim o biedzie i wykluczeniu społecznym. Co wyniknie z jej konfrontacji ze światem bogatych i zadowolonych z siebie? Co stanie się, kiedy wszystkim opadną maski?”
  A potem spotkałyśmy się z panią Dominiką i aktorem dzieląc się refleksjami na temat problemów poruszanych w spektaklu. To było dopełnienie… To trzeba zobaczyć i przeżyć!

   Otrzymałyśmy zaproszenie od p. redaktor Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej do Studia im. W. Szpilmana w radiowym budynku przy Al. Niepodległości 77/85. Wysłuchałyśmy reportażu „Ten Karski” – p. Hanny Bogoryja Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej. To było w niedzielę 24 maja, a w poniedziałek okazało się, że jury wyróżniło ten właśnie reportaż "za utrwalanie pamięci o bohaterze dwóch narodów, człowieku, który łączył mądrość i odwagę". 
  Młodzi porównują go do Jamesa Bonda. Powstał nawet o nim utwór hip-hopowy. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go Prezydenckim Medalem Wolności. 

 Dnia 20.05.2015 odbył się finał projektu "Opowiedz historię obrazem - jak stworzyć dobry fotoreportaż" przygotowany przez III klasę.
Wychowanki opracowały następujące zagadnienia:
  1. "Śmierć na talerzu" pod kierunkiem A. Płonki 
i G. Spichała w składzie: K. Korta, M. Woźniak, K. Urbaniak, I. Materna, D. Dzik
2. Śladami różnych religii pod kierunkiem 
A. Molik, S. Zasłonowskiego i B. Łacińskiego
w składzie: A. Rybicka, A. Jabłońska, D. Kłobus, P. Wierzbicka, Kader, K. Czupryńska
3. Ratujemy i uczymy ratować pod kierunkiem
B. Uziębło i J. Marcinkowskiego w składzie:
P. Sokołowska, E. Zych, P. Podgórska,
P. Matraszek, M. Kucińska, P. Pielat. 
Koordynatorem projektu był J. Marcinkowski.

  VII Turniej Minisiatkówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora MOW Nr 2 w Warszawie już za nami. Jak nigdy dopisały zaproszone drużyny (kilka innych zapowiada się na przyszły rok). 
 Sponsorzy (władze Rembertowa, Zarząd Środowiskowy AZS Warszawa) sypnęli groszem i mogliśmy znów cieszyć się siatkówką jak w ubiegłych latach. Po zażartych eliminacjach w 2 grupach eliminacyjnych, w półfinale spotkały się drużyny MOW Strażacka z MOW Samostrzel oraz drużyny MOW Podgłębokie i MOW Załusków. 
  Do finału awansowały drużyny z Samostrzela i z Podgłębokiego. III miejsce (po walce w tak zwanym małym finale) zdobyła drużyna ze Strażackiej pokonując koleżanki z Załuskowa 2:0. I miejsce, po raz kolejny w naszym turnieju zdobyła drużyna z Podgłębokiego, która pokonała drużynę z Samostrzela (II miejsce) 2:0. Dziękujemy sponsorom turnieju – Władzom Rembertowa i ZŚ AZS Warszawa. Prosimy o dalsze wsparcie. Dziękujemy Gościom – z Podgłębokiego, Samostrzela, Radzionkowa, Załuskowa, Wierzbicy i najbliższym sąsiadom z Zielonki. Do zobaczenia za rok.

 W dniach 15 – 17 maja wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 brały udział w X Ogólnopolskim Rajdzie Survivalowym „ORŁY 2015” w Szczecinie. 
  Trasa 34 kilometrowego rajdu przebiegała przez malownicze tereny Puszczy Bukowej. Po wyczerpującym, lecz przebiegającym w wesołej atmosferze marszu wieczorem czekało na nas ognisko integracyjne. Ogrzewając się przy płomieniach każda drużyna zaprezentowała siebie przed innymi uczestnikami. Dziewczęta wróciły do placówki zmęczone ale szczęśliwe. 

   Po raz pierwszy dziewczęta razem z Klubem Trampek wyruszyły na Noc Muzeów. Odwiedziły Zamek Królewski. Miały okazję obejrzeć komnaty, przejść się dziedzińcem, zobaczyć Arkady Kubickiego znane jako targowisko sztuki.
 Następnie odwiedziły Uniwersytet Warszawski aby poczuć magię tego miejsca.
Kto wie, może w przyszłości któraś z dziewcząt będzie przychodzić tu nie tylko w Noc Muzeów.

    "Wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to, że można ją zrozumieć." Cytat Alberta Einsteina wpasował się w wydarzenia, które odbyły się 13 maja na Strażackiej. Pracownicy firmy Boehringer Ingelheim zamienili się w wolontariuszy i próbowali pomóc nam zrozumieć przyrodę z perspektywy ekologii. Warsztaty rozpoczęto ciekawym quizem zawierającym pytania z życia codziennego, bo któż by przypuszczał, że każdy mieszkaniec Polski zużywa dziennie średnio 150 l wody lub produkuje rocznie 300 - 400 kg odpadów.

    Po zdrowym lunchu przyszedł czas na zajęcia praktyczne, podczas których dziewczęta sadziły zioła w doniczkach powstałych z odpadów, robiły biżuterię z przedmiotów codziennego użytku, zakładki i ramki na zdjęcia ze starych książek. Przyjacielska atmosfera, praktyczne poznawanie zagadnień ekologicznych sprawiły, że czas minął bardzo szybko.

    Na zakończenie posadzono drzewka owocowe, a wszyscy spotkali się przy suto obłożonym grillu. Może kiedyś znów się spotkamy i porozmawiamy o ekologii, a teraz postaramy się wcielić wiedzę z warsztatów w życie codziennie, by chociaż w małym stopniu zrozumieć i pomóc przyrodzie.


  Za nami kolejna już edycja Pikniku Profilaktycznego „Ścisz to”, który odbył się 10 maja w Parku Praskim. Reprezentacja „Strażackiej” przygotowała stoisko z hasłem przewodnim „Powiedz rodzina – pomyśl bezpieczeństwo”. Oprócz promowania idei bezpiecznej rodziny, nasze stoisko oferowało takie atrakcje jak malowanie odlewów gipsowych i kamyków oraz zaplatanie warkoczyków. W ramach promocji zdrowego żywienia serwowaliśmy pyszny chłodnik á la Dziewczęta ze Strażackiej.

    Podczas całego pikniku nie dopisała jedynie pogoda, która „urozmaicała” dzień raz porywistym wiatrem, raz obfitym deszczem. Na szczęście nasze tancerki rozjaśniały aurę tańcząc na deskach amfiteatru słoneczną i energetyczną zumbę.


    10 maja w Parku Praskim odbędzie się kolejna odsłona festiwalu profilaktycznego „ŚCISZ TO!”. Jak co roku, w tym wydarzeniu biorą udział podopieczni placówek resocjalizacyjnych, socjalizacyjnych i ośrodków kuratorskich z całej Polski.
W pikniku biorą udział również nasze wychowanki.
   Festiwal jest coroczną imprezą rodzinną, która w dużej mierze tworzona jest przez młodzież. W nieformalnej atmosferze niedzielnego spaceru prezentowana jest tematyka profilaktyczna, promocja konstruktywnego spędzania czasu i zdrowego stylu życia.
    W czasie festiwalu młodzież z placówek resocjalizacyjnych buduje własne stoiska profilaktyczne o dowolnej tematyce. Pomysły młodzieży nie znają granic! Zwracają uwagę na ryzykowne zachowania seksualne, uzależnienia, ale również ucieczki z domu, zdrowy styl życia czy niebezpieczne zachowania na drodze.
Stoiska biorą udział w konkursie na najlepsze. Nagrodą jest rejs katamaranem z kpt. Romanem Paszke. 

  Tym razem do wspólnej przygody w Muzeum Narodowym zaprosiłyśmy naszych przyjaciół z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Jędruś”. Podzieleni na 2-3 osobowe grupy rozwiązywaliśmy tajemnice dzieł sztuki. Na zakończenie spotkania poprzez głosowanie wybieraliśmy obraz który nam się najbardziej podobał. Wygrał obraz Aleksandra Gierymskiego „Pomarańczarka”.


Po zimowej przerwie Klub TRAMPEK wyruszył na turystyczne szlaki. 12 kwietnia 12 turystek z naszego Ośrodka wędrowało po Kampinoskim Parku Narodowym podziwiając przepiękne piaszczyste wzniesienia i bagienne rozlewiska charakterystyczne dla krajobrazu Puszczy Kampinoskiej. Z zainteresowaniem również obserwowały przyrodę budzącą się do życia.


  27 marca w sali sportowej Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Dom na Trakcie" odbył się XXIV Turniej Tenisa Stołowego Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych. Poniżej miejsca zdobyte przez reprezentantki "Strażackiej.

Kategoria do 16 lat, gra pojedyncza:
1 miejsce Lidia Kawka
2 miejsce Natalia Ostrowska
Gra podwójna:
2 miejsce Lidia Kawka, Natalia Ostrowska
Mix
2 miejsce Lidia Kawka
3 miejsce Natalia Ostrowska
kat. do 18 lat
Gra pojedyncza
2 miejsce Patrycja Sokołowska
Gra podwójna
1 miejsce Patrycja Sokołowska, Monika Woźniak
Mix
1 miejsce Patrycja Sokołowska oraz III miejsce drużynowo wśród MOW-ów i MOS-ów. GRATULUJEMY!!!


  14 marca razem z dziećmi z Domu Niewidomego Dziecka zwiedzałyśmy Wystawę Faras w Muzeum Narodowym. Edukator muzeum, pani Anna Knapek, poprowadziła niezwykle interesujące warsztaty. Wcieliliśmy się w rolę archeologa! Odkrywaliśmy jak żmudna, ale i ciekawa jest jego praca. Jako wolontariuszki przez cały czas pomagałyśmy naszym niewidomym przyjaciołom.

  „Bardzo mi się podobała współpraca z dziećmi niewidomymi, szczególnie z Sebastianem i Marysią, których miałam pod opieką. Pomaganie im i tłumaczenie niektórych rzeczy sprawiało mi dużą przyjemność, ponieważ słuchali mnie z uwaga i byli bardzo aktywni. Pomaganie jest super!”


  XXV Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych przeszły do historii. Na deskach naszego "Teatru na Strażackiej" wystąpili reprezentanci:

• MOW z Łodzi

• MOW z Podgłębokiego

• MOW z Załuskowa

• MOW z Warszawy z ul. Dolnej
• MOS "Jędruś" z Józefowa
• MOS z Warszawy z ulicy Osowskiej
• MOS z Warszawy z ulicy Brożka
• MOS z Warszawy z ul. Reymonta
• MOS z Zielonki

   Nasz Ośrodek reprezentowała grupa pierwsza. Programem obowiązkowym były spektakle oparte na „Pchle Szachrajce” Jana Brzechwy. Program dowolny to utwór dramatyczny bądź jego fragment, twórczość własna, montaż poetycki itp.
  Występy sceniczne oraz przygotowane przez zespoły plakaty do przedstawień oceniało Jury w składzie:

• Monika Zdrzyłowska – dyrektor MOW Nr 2
• Elżbieta Katolik – była dyrektor MOW Nr 2
• Wiesław Rudzki – reżyser, aktor, wykładowca UKSW
• Danuta Świerczyńska-Jelonek - wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego
• Tomasz Dusiewicz – aktor, wykładowca Politechniki Warszawskiej
• Roman Holc – reżyser i aktor Teatru Lalka
• Adam Dowgird – wychowawca MOW Nr 3 w Łodzi, animator kultury

Imprezami towarzyszącymi Spotkaniom były: Spektakl Teatru 13 "Opowiadanie o ZOO", panel dyskusyjny, warsztaty dla młodzieży i wychowawców oraz dyskoteka.

 

Oficjalnym partnerem XXV Ogólnopolskich Spotkań Małych Form Teatralnych był


  Czwartego marca dwanaście uczennic z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wybrało się pod opieką p. Anny Płonki do Muzeum Historii Żydów Polskich przy ulicy Anielewicza w Warszawie. Dziewczyny brały udział w warsztatach na temat języka hebrajskiego. Oprócz warsztatów zwiedziłyśmy muzeum, wystawy po których oprowadzał nas pan Piotr.   

  Zaskoczyła nas nowoczesność, rozwiązania, efekty dźwiękowe i ogrom przeróżnych tematów przedstawionych w muzeum.

  Bogatsze o informacje na temat codziennego życia i holokaustu Żydów w Polsce w XX wieku wróciłyśmy pełne zadumy do Ośrodka.


  Od kilku dni na Strażackiej wyczuwało się atmosferę teatru - próby przedstawień, opracowywanie muzyki, przygotowywanie dekoracji. Wychowanki zmieniały się w aktorki, suflerki, choreografki, tancerki i raperki. Wszystko po to by spotkać się 5 marca na kolejnym w historii placówki Ośrodkowym Festiwalu Teatralnym. Pod kierunkiem wychowawców dziewczęta przygotowały interpretację dowolnego fragmentu bajki Jana Brzechwy "Pchła Szachrajka" oraz wybrane przez siebie przedstawienie.

   Jury (p. Elżbieta Katolik, p. dr Danuta Świerczyńska, p. dr Tomasz Dusiewicz,

p. Małgorzata Szyszka, p. Agnieszka Brzostowska oraz p. dyrektor Łukasz Spadarzewski) miało nie lada orzech do zgryzienia, gdyż poziom przedstawień był bardzo wysoki i niezwykle wyrównany. Po długich i burzliwych naradach ustalono, że podczas jubileuszowych XXV Ogólnopolskich Spotkań Małych Form Teatralnych "Strażacką" reprezentować będzie grupa I z przedstawieniem "W labiryncie życia" oraz fragmentem "Pchły Szachrajki" opowiadającym o podróży do Wrocławia. Gratulujemy i już zaczynamy myśleć o repertuarze na przyszłoroczny Festiwal.


    Nasza współpraca z Teatrem Lalka trwa! Trwa, ma się dobrze i przynosi super efekty.

  Grupa młodzieżowa „Otwarta scena”, działająca w owym teatrze, 20 lutego wystawiła premierowe przedstawienie pod tytułem „Podwórko”. O czym jest "Podwórko"? Nasze jest miejscem z dzieciństwa, z trzepakiem i kamienicami wokół. To miejsce, gdzie "paczka" rówieśników spędza czas, bo w ich domach nie czeka na nich nic dobrego. Tu dorastają pozbawieni oparcia w rodzinie.

  Liczna grupa wychowanek „Strażackiej” wspierała i podziwiała z widowni nasze aktorki. Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów na teatralnych deskach, szczególnie, że wielkimi krokami zbliżają się XXV Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych.


"Poloneza czas zacząć..." - dnia 17 lutego dziewczęta ze Strażackiej po raz kolejny miały możliwość odtańczenia tańca kojarzącego się ze
studniówką. Tym razem na zaproszenie wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka
Wychowawczego przy ulicy Dolnej uczestniczyły w balu gimnazjalnym, który w tym miejscu organizowany był po raz pierwszy. Młodzież szybko znalazła "wspólny język" i tańczyła przy dyskotekowych rytmach. Na koniec nastąpiła tradycyjna wymiana numerów telefonów oraz loginów facebookowych. Może spotkania na Dolnej staną się naszą nową tradycją?

  12 lutego odbył się Bal Gimnazjalny w którym, tradycyjnie już, uczestniczyli zaproszeni chłopcy z MOW przy ulicy Barskiej. Bal rozpoczął się, jak wszyscy potem ocenili, przepięknym wykonaniem poloneza. Część oficjalną otworzyła swoim przemówieniem dyrektor Ośrodka Pani Monika Zdrzyłowska składając moc gorących życzeń świętującej młodzieży. Po części oficjalnej przyszedł czas na długo wyczekiwaną dyskotekę. W przerwach, na uczestników czekał suto zastawiony szwedzki stół. 
 Wszystkim uczestnikom balu życzymy następnej okazji do zatańczenia poloneza, gdy będą odliczać dni do swojego egzaminu dojrzałości.

 Projekt „Opowiem Wam Bajki” umożliwił dziewczynom - wolontariuszkom z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 poznanie ciekawych ludzi z pasją, znakomitych twórców. Pokazał jak ważne są marzenia i że warto o ich spełnienie walczyć. Nawet wtedy, gdy jest trudno i wydają się niemożliwe do zrealizowania. Pozwolił spotykać się i fajnie współpracować z dziećmi i rodzicami – mieszkańcami Rembertowa! Osiągnąć sukces! 
   W niezwykle życzliwej i twórczej atmosferze powstały wyjątkowe, niezwykłe bajki, bajki niosące ciepło, radość i nadzieję. Bo przecież życie bywa jak baśń… 
Karina Korta "Skrzydła" 
Oliwia Kowalczyk, Dominika Kosińska, Natalia Chełstowska "Magiczny eliksir" 
Karolina Czupryńska "Piękna historia" 

   Niniejszym ogłaszamy wielki sukces "Strażackiej"!!!!!!! Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 w Warszawie zwyciężyły w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu komiksu organizowanego przez Stowarzyszenie L’Hippocampe w Angoulême we Francji. Zadanie polegało na dowolnej interpretacji tematu: "Niespodzianka". W stworzenie zwycięskiego komiksu zaangażowała się grupa siedmiu wychowanek: Monika, Kadyer, Jola, Karina, Patrycja, Marta i Dominika. Dziewczęta wykonały dwie plansze techniką mieszaną, tworząc historię o chłopcu, który chciał zmienić ponury świat. 

 Wychowanki, które pozostały w naszej placówce na ferie miały dzisiaj okazję zwiedzać Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego. Dziewczęta obejrzały bogate kolekcje skał, liczne okazy minerałów i skamieniałości. Największym zainteresowaniem cieszyły się szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej, rekonstrukcja polskiego dinozaura - dilofozaura i tropy dinozaurów zamieszkujących kiedyś nasze ziemie.
   Czas ferii jest przez nas wykorzystywany również na doskonalenie umiejętności jazdy na łyżwach, w tym celu jeździmy na Rynek Starego Miasta, gdzie znajduje się świetne lodowisko.      Dziewczęta zwiedzały też Stadion Narodowy. Skorzystały z mieszczącego się tam Zimowego Miasteczka i atrakcji w nim się znajdujących – jeździły na ogromnym mającym 2400 m kwadratowych lodowisku, zjeżdżały z górki lodowej. Zabawa była przednia i nikt się nie oszczędzał. Szczęśliwe i zmęczone wróciły do Ośrodka.

 15 stycznia 2015 roku odbyło się tradycyjne spotkanie z przedstawicielami środowiska Synów Pułku połączone z Festiwalem Piosenki. 
Nasi przyjaciele, Synowie Pułku to osoby, które jako dzieci - żołnierze w latach II Wojny Światowej brały udział w walkach o wolność naszego kraju. To ludzie odważni i ogromnie doświadczeni, którzy co roku przyjeżdżają do nas i przybliżają nam polską historię, dzielą się swoimi przeżyciami i uczą doceniania czasu pokoju. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień z czasów wojny. Po chwilach refleksji i wzruszeń nastąpiła dobra zabawa.
W tym roku przedstawialiśmy twórczość niezapomnianego Mieczysława Fogga. Każda grupa zaprezentowała dwie piosenki, podczas których widownia świetnie się bawiła. 

  19 grudnia cała społeczność „Strażackiej” zasiadła przy wigilijnym stole. Kultywujemy tę tradycję od zawsze a pomagają nam w tym zapraszani goście, którzy i w tym roku nie zawiedli. Miło było się spotkać z rodzinami dziewcząt, absolwentkami, byłymi pracownikami i wszystkimi, którzy na co dzień przebywają w murach placówki.        
  Osobą szczególnie oczekiwaną był oczywiście Święty Mikołaj. Wzruszeniom, życzeniom i wspólnemu kolędowaniu nie było końca. Życząc wszystkim „Wesołych Świąt” zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

  14 grudnia odwiedzili nas mieszkańcy Domu Dziecka Niewidomego, do których chodzimy w ramach wolontariatu. Było to dla nas i dla nich niezwykłe, wyczekiwane spotkanie. Mimo deszczowej pogody dopisywał dobry humor. 
W świątecznie udekorowanej sali, z akompaniamentem gitary i akordeonu śpiewaliśmy ulubione piosenki i kolędy. Nasi goście grali też swoje utwory i zapanowała rodzinna atmosfera.
  Potem nasi przyjaciele poznawali ośrodek, spędziliśmy też dobre chwile na zajęciach biblioterapeutycznych. Świąteczne życzenia wywołały wzruszenie i ciepło.
 Marysiu, Patryku, Patryku-Mariuszu, Adamie, Sebastianie oraz Pani Elu i Pani Paulino- serdecznych, dobrych świąt! Dziękujemy Wam...

  W dniach 29.05 i 13.06 odbyły się w placówce zajęcia w ramach projektu edukacyjno-prewencyjnego pt. "Nic mnie nie zaskoczy", którego autorkami i prowadzącymi były przedstawicielki Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada".
  Wychowanki miały okazję w aktywny sposób zapoznać się z procederem handlu ludźmi, uświadomić sobie własne prawa i poznać zasady bezpiecznego wyjazdu do pracy za granicę. W zajęciach wzięła udział aktorka P. Anna Cieślak, która chętnie odpowiadała o kulisach gry aktorskiej i sztuce autoprezentacji. Dziewczęta miały okazję przećwiczyć z nią umiejętność składania dokumentów aplikacyjnych do pracy oraz elementy rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. 
   Drugi etap projektu miał miejsce w ośrodku w dniach 09.12 i 10.12. Dziewczęta uczestniczyły w treningu asertywności i samoobrony WenDo. Pod kierunkiem P. Joanny Piotrowskiej z Fundacji Feminoteka uczyły się technik, jak reagować na przemoc, bronić własnych granic, przełamywać stereotypy i obawy. Udział w projekcie był dla wychowanek szansą na zdobycie ważnych umiejętności oraz wzmocnił ich poczucie pewności siebie.

  Zgodnie z naszą tradycją, na początku grudnia organizowany jest siatkarski Turniej o wór św. Mikołaja. W tym roku, po zaciętej i emocjonującej walce, wór słodyczy trafił w zmęczone dłonie grupy IV. Gratulujemy i życzymy smacznego.  

  26 listopada nasze wolontariuszki obsługiwały recepcję podczas konferencji „Uczeń z zaburzeniami psychicznymi w szkole - jak sobie radzić?” organizowanej przez Biuro Edukacji i Biuro Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy.
 Konferencja była odpowiedzią na potrzeby środowiska nauczycieli, którzy w swojej pracy coraz częściej spotykają się z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami psychicznymi.

   Właśnie zakończyłyśmy dwumiesięczną pracę nad komiksem zatytułowanym "Wielka zmiana". Mamy nadzieję, że nasze zmagania z tą formą artystycznego wyrazu zostaną docenione przez jurorów z francuskiego Angouleme.
  Pod wodzą Pani Joanny Dziubłowskiej pracę wykonały: Marta, Jola, Monika, Karina, Dominika, Kadyer i Patrycja. 

   Poniższy film podsumowuje projekt Fundacji po DRUGIE "Wietrzenie Języka", którego celem jest budowanie kompetencji komunikacyjnych i językowych wśród wychowanek i wychowanków placówek resocjalizacyjnych. W przedsięwzięciu brały udział nasze wychowanki: Karolina, Kadyer, Magda i Jola. Projekt zrealizowany został w ramach Programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" i został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

   W jaki sposób przeciwdziałać przemocy i krzywdzeniu innych? Najlepiej zacząć od podstaw i samego siebie.

   Dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 w Warszawie po długich przygotowanich i zgłębianiu tematu przemocy, doszły do wniosku, że należy zrobić coś pozytywnego. Zachęcać ludzi do tego, aby byli mili, życzliwi, dobrzy.
 13 listopada wychowanki odwiedziła pani Marta Klubowicz. Aktorka zaprezentowała dziewczętom słuchowisko Polskiego Radia „Zło - Dzieje“. Stało się ono pretekstem do dyskusji na temat skutków krzywdzenia innych ludzi. Wychowanki zgodziły się, że zło rodzi zło
i dlatego należy się mu przeciwstawiać i pomagać tym, którzy sami nie potrafią poradzić sobie z agresją innych. 
Po południu dziewczęta postanowiły zorganizować happening "Mniej złości, więcej miłości". Przygotowały plansze z hasłami oraz serduszka z życzliwymi słowami
i wyruszyły "w miasto".
Zachęcały przechodniów do fotografowania się
z plakatami, przeprowadzały wywiady oraz prowadziły sondę, które hasło najlepiej zachęca do niestosowania przemocy. Jednocześnie rozdawały własnoręcznie przygotowane serduszka i obserwowały reakcje ludzi na ten gest życzliwości.
W trakcie naszej akcji powstało wiele ciekawych zdjęć, nagrań, poznałyśmy ciekawych ludzi, którzy także wierzą w to, że dobro rodzi dobro.
Hasło, które cieszyło się największą popularnością to: "Nie sprawiaj bólu żadnej osobie, niech się bezpiecznie czuje przy Tobie". Czego życzymy wszystkim z całego serca.

    12 listopada zakończył się projekt "Opowiem Wam Bajki", zwycięski program grantowy Narodowego Centrum Kultury, Dom Kultury+ inicjatywy lokalne 2014. Prowadzony był w Domu Kultury "Rembertów" w ramach REMBERTOWSKIEJ INICJATYWY KULTURALNEJ 2014. 
   Pomysłodawczynią projektu "Opowiem Wam Bajki" była nasza wychowanka Karina Korta, a realizatorami Dom Kultury i wolontariuszki 
MOW nr 2 (uczestniczki programu „Biblioterapia wychowawcza jako metoda kształtowania empatii i zachowań prospołecznych”, w ramach którego prowadzone są działania wolontarystyczne z dziećmi, młodzieżą i seniorami).
    Celem projektu było stworzenie bajek związanych z Rembertowem, które napiszą mieszkańcy Rembertowa wraz z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie i nagranie audiobooka z bajkami. Projekt skierowany był szczególnie do dzieci, rodziców i dziadków. Inicjatywa miała na celu integrację mieszkańców dzielnicy wokół sztuki tworzenia bajek, ich opowiadania i czytania.
   W ramach przygotowania do tworzenia bajek odbyły się spotkania autorskie i warsztatowe z twórcami:
  • bajkopisarską i ilustratorką Edytą Zarębską, laureatką konkursu literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom, 
  • opowiadaczami "Grupy Studnia O”,
  • lektorem radiowym i telewizyjnym, mistrzem polskiego słowa Andrzejem Krusiewiczem, związanym z Rembertowem
   Nagraniu audiobooka w zaaranżowanym do tego celu studiu nagrań towarzyszyły duże emocje i kreatywne myślenie w tworzeniu tła muzycznego bajki, improwizacja, wykorzystanie elementów muzycznych, piosenek, pieśni, naśladowania dźwięków natury i grę na instrumentach. 
Efekt przeszedł nasze oczekiwania! Warto było. Nagranie zostanie umieszczone na stronie internetowej Domu Kultury „Rembertów”, będzie wykorzystywane przez nasze wolontariuszki w działaniach z dziećmi w przedszkolach, szkołach i innych instytucjach oraz może posłużyć do dalszych działań w sekcjach dziecięcych domu kultury.
   Na spotkaniu podsumowującym projekty w ramach REMBERTOWSKIEJ INICJATYWY KULTURALNEJ 2014 byli mieszkańcy zaangażowani w działania oraz p. Danuta Kucińska z Narodowego Centrum Kultury.
Zaprezentowano wystawę prac plastycznych (ilustracji do bajek), zdjęć z warsztatów, słuchałyśmy fragmentów audiobooka. Były też kwiaty, dyplomy, podziękowania i dużo serdecznych słów.
Projekt umożliwił poznanie ciekawych ludzi z pasją, znakomitych twórców. Pokazał jak ważne są marzenia i że warto o ich spełnienie walczyć. Nawet wtedy, gdy jest trudno i wydają się niemożliwe do zrealizowania. Powstały wyjątkowe bajki, bajki niosące ciepło, radośc i nadzieję.
Dziękujemy za profesjonalizm, ogromną życzliwość i stworzenie niezwykłej atmosfery Dyrektorowi i pracownikom Domu Kultury oraz dzieciom i ich rodzicom, z którymi wspólnie tworzyłyśmy audiobook.

   9 listopada w Sejmie RP Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA prowadziło warsztaty z wykonywania kokard narodowych – symbolu radosnego obchodzenia Święta Niepodległości. Brałyśmy udział w tym przedsięwzięciu jako wolontariuszki w ramach programu biblioterapii. Pomagałyśmy dzieciom i dorosłym w przygotowaniu kokard, malowałyśmy na twarzach flagi, orły. Zwiedzałyśmy też z przewodnikiem ciekawe miejsca Sejmu, poznałyśmy interesujących ludzi, mogłyśmy poznać trochę historii… Wróciłyśmy pełne dobrych wrażeń, dumne, że mogłyśmy uczestniczyć w tak niezwykłym wydarzeniu podczas Dnia Otwartego w Sejmie. 
Dziękujemy Polskiemu Stowarzyszeniu Pedagogów i Animatorów KLANZA za zaproszenie!

  Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej – jest przeglądem inicjatyw oraz programów edukacji kulturalnej realizowanych w Warszawie. Kapituła Nagrody m. st. Warszawy dokonała wyboru laureatów V edycji Konkursu. 
   Nasz program „Pozytywnie zakręcone-tańce etniczne w kręgu” zdobył I nagrodę. 
  „Kilka lat temu napisałyśmy razem projekt „Pozytywnie zakręcone – etniczne tańce w kręgu”, którego uczestniczkami miały być kobiety 55+ i  15-16 letnie dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2. 
W najśmielszych oczekiwaniach nie przewidywałam że projekt tak  pięknie się rozwinie….". Wypowiedź autorki programu Krystyny Stańczak -Pałygi.
     Program współrealizowały nasze wychowawczynie: Grażyna Sobieska-Szostakiewicz, Anna Sadowska oraz Joanna Dziubłowska.

    Wychowanki „Strażackiej” włączyły się w międzynarodową kampanię na rzecz przeciwdziałania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, prowadzoną w Polsce przez Fundację po DRUGIE.
    W ramach kampanii młodzież organizować będzie działania poza placówkami skierowane do rówieśników, będzie „wychodzić” z własnym doświadczeniem tworząc filmy, piosenki, spektakle. Odbędą się dyskusje, debaty, pokazy filmów. Wychowawcy przygotują zajęcia edukacyjne 
i profilaktyczne.
Relacja z wydarzenia zostanie przedstawiona na stronie internetowej Fundacji po DRUGIE (www.podrugie.pl) oraz na profilu facebookowym (https://www.facebook.com/podrugie).
   Projekt został objęty patronatem Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości oraz patronatem Rzecznika Praw Dziecka


         W związku z nadchodzącym Dniem Zmarłych i zgodnie z tradycją Ośrodka, 26 października delegacja dziewcząt złożyła wiązanki kwiatów na grobach byłych Pracowników oraz grobie Pani Prezydentowej Michaliny Mościckiej pamiętając, że właśnie Towarzystwo jej imienia założyło w 1934 roku naszą Placówkę.

    „Bunt może być narzędziem do czynienia zła - buntujemy się przeciwko szkole, dorosłym, zasadom które tworzą. Bunt to często alkohol i narkotyki.
Ale...
Bunt może mieć również pozytywny wymiar. Może służyć zmianom na lepsze...”
    24 października nasze wychowanki wzięły udział w cyklicznej debacie o ważnych, uniwersalnych i nierzadko kontrowersyjnych sprawach. Tematem dzisiejszego spotkania zorganizowanego przez Fundację po Drugie był właśnie bunt. Gościem specjalnym była Henryka Krzywonos, która podzieliła się z młodzieżą swoimi poruszającymi doświadczeniami.

 W dn.14 października braliśmy udział w seminarium dla studentów, które odbywało się w Akademii Pedagogiki Specjalnej.
„Nie da się nikogo przekonać do tego, by nie sięgał po narkotyki wyjaśniając jedynie jakie mogą być tego konsekwencje. Trzeba mu pokazać, że życie bez narkotyków jest fajne, ekscytujące, ciekawe… – mówili praktycy i teoretycy, którzy spotkali się na tym seminarium zorganizowanym przez Fundację po DRUGIE i Katedrę Resocjalizacji Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.
Seminarium zostało zorganizowane jako forma podsumowania projektu „Weź, nie bierz” realizowanego przez FpD w trzech placówkach resocjalizacyjnych na Mazowszu. Miało na celu omówienie działań wynikających z projektu, jak również wymianę dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania narkomanii.”
  Poproszono nas o podzielenie się doświadczeniami w pracy metodami twórczej resocjalizacji, efektami działań woluntarystycznych w różnych środowiskach. W podsumowaniu projektu wzięli udział wychowankowie placówek – MOW – Kolonia Ossa, MOW nr 3 w Warszawie i Zakładu Poprawczego w Laskowcu. 
W seminarium brały udział również nasze wychowanki.
Dla większości wychowanków to spotkanie było pierwszą w życiu wizytą na uczelni wyższej. W czasie przerw spacerowali po korytarzach i przyglądali się studentom. Mieli możliwość poczuć atmosferę studenckiego życia – przyznawali, że ten klimat im się podoba.

  14 października o godz.12.00 odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone ze ślubowaniem nowych wychowanek. Pasowania dziewcząt dokonała Pani Dyrektor okazałym kluczem. 
  Część artystyczną przygotowały wychowanki pod kierunkiem Pana Wojciecha Cychowskiego. 

 12 października Klub "Trampek" wyruszył do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Celem wyprawy był rezerwat przyrody „Na Torfach”. Dziewczęta przeszły do punktu widokowego „Jezioro Torfy” ścieżką dydaktyczną „Łabędzim szlakiem” wzbogacając swą wiedzę na temat lasu.

 Reprezentacja "Strażackiej" wyruszyła do dalekiego Szczecina, aby wziąć udział w IX edycji Ogólnopolskiego Rajdu Surwiwalowego Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „ORŁY”. 
 Organizatorem imprezy jest od 2006 roku Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Szczecinie.
  Tegoroczna edycja rajdu przebiega malowniczymi terenami Puszczy Wkrzańskiej.

  Miło nam poinformować, że nasze wychowanki po raz kolejny biorą udział w międzynarodowym konkursie komiksu we francuskim Angouleme organizowanym przez Stowarzyszenie L'Hippocampe.
  Jest to 16 edycja konkursu a tegorocznym tematem jest "Niespodzianka".

  Dla znających język Coco Chanel i Balzaka link do strony Stowarzyszenia L'Hippocampe.











Naszym partnerem przedsięwzięcia jest warszawskie Centrum Komiksu (link).

  4 października po raz kolejny wychowanki naszej placówki wsparły inicjatywę dzielnicową poprzez zaangażowanie się w działania wolontariackie promujące placówkę oraz Stowarzyszenie "Wyjdź na prostą". 
  Stoisko na którym nasze wychowanki tworzyły biżuterię oraz kolorowe warkoczyki, współtworzyliśmy z przedstawicielami Domu Kultury "Wygoda". 
  Serdecznie dziękujemy dyrektor Domu Kultury pani Agnieszce Niemyjskiej za współpracę, wsparcie i życzliwość.

  Działające przy naszym Ośrodku Stowarzyszenie "Wyjdź na prostą" znajduje się na portalu zlepszejpółki.pl prezentującym ofertę organizacji społecznych.

Więcej szczegółów tutaj

 27 września w Teatrze Wielkim miało miejsce niezwykłe wydarzenie w którym uczestniczyło, wraz z wychowawcą Wojciechem Cychowskim, kilka naszych wychowanek. 
  Na jednej z największych scen na świecie, w Sali Moniuszki odbył się koncert pt. „LA FOLLE JOURNÉE DE VARSOVIE - SZALONE DNI MUZYKI”.  Piąta edycja Festiwalu była poświęcona muzyce amerykańskiej XX wieku. Zostały zaprezentowane dzieła kompozytorów amerykańskich oraz europejskich powstałe na emigracji.
  Spotkanie z muzyką klasyczną było dla dziewcząt nowym doświadczeniem. Koncertu wysłuchały
w olbrzymim skupieniu i z powagą godną wspaniałej scenerii jaką jest scena Teatru Wielkiego.
Za zaproszenia dziękujemy Pani Teresie Skudniewskiej z Towarzystwa „Nasz Dom”.

  W zakładce Wideo zamieszczony został film "Ciepły krąg", podsumowujący cykl zajęć z seniorami "Tańce w kręgu". Zapraszamy do obejrzenia.

 Miło nam ogłosić, że sukcesem zakończyło się współorganizowane przez nas międzynarodowe sympozjum europejskiej organizacji EUROMET, zrzeszającej najstarsze placówki resocjalizacyjne dla młodzieży. 
Podczas trzech dni intensywnych działań (wystąpienia gości z zagranicy i polskich specjalistów, prezentacje, warsztaty, wizyty studyjne) nasi Goście mieli okazję zapoznać się z metodami twórczej resocjalizacji stosowanymi przez pedagogów „Strażackiej”. Konferencja umożliwiła międzynarodową wymianę doświadczeń, była forum dobrych praktyk w pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie. Wartością dodaną było nawiązanie serdecznych kontaktów między uczestnikami sympozjum, a dziewczętami naszej placówki.
  Serdecznie dziękujemy prof. zw. dr hab. Markowi Konopczyńskiemu, Rektorowi PEDAGOGIUM Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie za współorganizację całego przedsięwzięcia.

Film z sympozjum można obejrzeć w zakładce WIDEO

 20 września "Strażacka" wzięła udział w paradzie przechodzącej ulicami dzielnicy Rembertów. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Dom Kultury "Wygoda" oraz Teatr AKT i było ukoronowaniem trzydniowych warsztatów teatru ulicznego. 

  17 września kilka naszych wychowanek miało okazję zobaczyć niezwykle widowiskowe przedstawienie pod tajemniczym tytułem KOOZA.
  Na błoniach Stadionu Narodowego artyści z grupy Cirque du Soleil przedstawili widowisko trzymające w napięciu, pobudzające wyobraźnię magią kolorów i opowiadaną historią o związku człowieka ze światem dobra i zła.
   Za bilety dziękujemy Pani Agnieszce Sikorze z Fundacji "po Drugie".

  14 września Klub "Trampek" odwiedził jedno z największych muzeów na otwartym powietrzu w Polsce – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Cały skansen przypomina tętniącą życiem wieś. Dziewczęta miały okazję zobaczyć zabudowania
i wnętrza chłopskich zagród z XIX i początku XX wieku, a także dwór szlachecki, kościół, kaplicę, kuźnię i pojazdy konne.
  Wyprawa zakończyła się pieczeniem kiełbasy – zgodnie 
z tradycją w Parku Młocińskim.

 Już niedługo, bo 24 września, odbędzie się współorganizowane przez nas międzynarodowe sympozjum pod tytułem "Metody twórczej resocjalizacji z młodzieżą niedostosowaną społecznie".
  Przez trzy dni będziemy gościć przedstawicieli placówek zrzeszonych w organizacji EUROMET, będą to Goście z: Finlandii, Szwecji, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowenii, Rumunii i Danii.
  Samo sympozjum, warsztaty oraz wizyty studyjne będą wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń i podniesienia kompetencji zawodowych uczestników spotkania.
Warto nadmienić, że patronem honorowym całego przedsięwzięcia jest Prezydent m.st. Warszawy.

Szczegółowy program można pobrać stąd.

   Po roku przerwy wznowiło działalność Koło Geograficzno - Turystyczne. W nawiązaniu do tradycji lat 80-tych ubiegłego wieku przyjęło nazwę Klub "Trampek". 
  Inauguracyjne zajęcia odbyły się 7 września w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie pod hasłem "Jesienne róże". Oprócz kolekcji róż, dziewczęta obejrzały kolekcję flory Polski roślin drzewiastych, użytkowych, ozdobnych oraz tropikalnych 
i subtropikalnych. Pogoda dopisała, humory również.