POMAGAMY UCZYĆ SIĘ, UCZYMY POMAGAĆ

ROK SZKOLNY 2012/2013

Pożegnanie III klasy i spotkanie z przedstawicielami środowiska Synów Pułku
19.06.2014

   Tradycyjnie – od lat, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, przyjeżdżają do nas przedstawiciele środowiska Synów Pułku aby pożegnać odchodząca klasę III.
  W tym roku było podobnie. Najpierw nasze trzecioklasistki opowiedziały, co zawdzięczają pobytowi w Ośrodku, potem zespół tancerek ZUMBA zaprezentował na scenie swój układ taneczny. Było jeszcze wspólne śpiewanie karaoke. Wszystkie dziewczęta dostały od Przyjaciół słodkie upominki. Uroczystym finałem spotkania było wspólne śpiewanie przy akompaniamencie niezawodnego akordeonu. 

VI Turniej Minisiatkówki Dziewcząt
29.05.2014

  10 maja zorganizowaliśmy VI Turniej Minisiatkówki Dziewcząt
o Puchar Dyrektora MOW Nr 2. W rozgrywkach wzięło udział osiem drużyn z placówek opiekuńczych z terenu Mazowsza 
i innych pięknych regionów Polski. Po zaciętych grach eliminacyjnych, półfinałach do finału zakwalifikowały się drużyny MOW Podgłębokie i MOW B Strażacka. Puchar z rąk Pani Dyrektor i złote medale odebrała drużyna z Podgłębokiego. Gratulacje! 
  Fundatorami pucharów, medali i nagród byli: Zarząd Środowiskowy AZS w Warszawie, Stowarzyszenie „Wyjdź na prostą” i organizator. Dziękujemy sponsorom i uczestnikom turnieju. Już dziś zapraszamy na VII Turniej za rok.

Wizyta w Centrum Kształcenia Praktycznego
08.05.2014

   W dniu 6 maja dziewczęta, które kończą w tym roku szkolnym gimnazjum i stoją przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia uczestniczyły w spotkaniu w Centrum Kształcenia Praktycznego w Warszawie, ul. Mińska 1/5. Miały one okazję zwiedzić liczne pracownie i obserwować praktyczną naukę zawodu. Mogły porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Zapoznały się również ze strukturą szkolnictwa ponadgimnazjalnego i ofertą edukacyjną Centrum Kształcenia Praktycznego.
 Wizyta w Centrum Kształcenia Praktycznego była dla wychowanek cennym doświadczeniem, dzięki niej dziewczęta wiedzą, że można uczyć się i rozwijać przez całe życie oraz warto budować realne plany edukacyjno-zawodowe.

Niewidzialna wystawa
06.05.2014

  Dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Szumowskiej, Dyrektora Generalnego Niewidzialnej wystawy, nasze wychowanki miały możliwość uczestniczenia w niezwykłym doświadczeniu, jakim było poznanie tej wystawy. Przez godzinę mogły błądzić w całkowitej ciemności poznając świat osób niewidomych. Wykorzystując zmysły słuchu i dotyku próbowały odnaleźć się w pomieszczeniach zaimprowizowanych na galerię sztuki, chatę myśliwego, las, ruchliwą ulicę. Zwiedzaniu towarzyszyło wiele refleksji, co uwidoczniło się podczas zadawania pytań sympatycznej i życzliwej Pani Przewodnik. Zwiedzenie Niewidzialnej wystawy to rewelacyjny i praktyczny sposób poznania trudności, z jakimi na co dzień borykają się osoby niewidome. Dziewczęta na pewno długo nie zapomną tej wystawy. 

Dzień Flagi
02.05.2014

  Z okazji obchodów Dnia Flagi uczennice wzięły udział w zajęciach warsztatowych, których program obejmował:
  • prezentację multimedialną na temat Flagi Narodowej
  • wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
  • konkurs plastyczny pt. „Flaga biało – czerwona moimi oczami”
  • wykonanie gazetki ściennej pod hasłem „II maja – Święto Flagi”
  Uczennice miały również możliwość uczestniczyć w uroczystościach państwowych, zorganizowanych na Placu Zamkowym w Warszawie, gdzie odbyło się uroczyste podniesienie Flagi, a trzy drużyny z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego rywalizowały o puchar Dowódcy Garnizonu Warszawa w konkursie musztry paradnej. a

Warszawskie obchody Dnia Ziemi
29.04.2014

  27 kwietnia reprezentacja naszej Placówki uczestniczyła w pikniku ekologicznym kończącym obchody Dnia Ziemi. 
Na warszawskim Polu Mokotowskim dziewczęta poszerzyły swoje wiadomości zwiedzając stoiska edukacyjne Lasów Państwowych 
i Parków Narodowych. Była także okazja poznać na własnej skórze skutki efektu cieplarnianego. Wychowanki wróciły do Ośrodka z pamiątkowymi fotografiami od organizatorów. 

XXIV Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych 
15.04.2014

 Minęły już XXIV Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych!
Kiedyś zaczęło się od recytacji wiersza "Żuraw i czapla", a teraz są to rozbudowane działania z grupami teatralnymi z placówek
z całej Polski. Zaczynali młodzi wychowawcy-amatorzy, bez przygotowania teatralnego, ale z pasją. Dobór repertuaru zawsze związany był z poznawaniem tekstów m.in. dla dzieci. Dla młodzieży jest to możliwość poznania wartościowej literatury, rozwoju zainteresowań, wystąpienia na scenie i osiągnięcia sukcesu. Dla pedagogów przygotowujących zespoły teatralne jest to forum wymiany doświadczeń warsztatowych i metodycznych. Dla wszystkich uczestników Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych są świetną okazją do tworzenia ciekawych spektakli, zabawy tekstem, pokonywania własnych ograniczeń, wyzwalania radości, poznania swoich mocnych stron. 
    W tym roku przyjechało do nas 8 zespołów:  MOW z Cerekwicy, MOW z Podgłebokiego, MOW z Załuskowa, MOS z Zielonki, MOS„ Jędruś” z Józefowa oraz z warszawskich placówek: MOS z ul. Reymonta, MOW z ul. Brożka, MOW z ul. Dolnej. 
   Trzy dni spędzone na Strażackiej były bardzo intensywne… Każda grupa przedstawiła dwa spektakle: przedstawienie obowiązkowe (w tym roku „Wielkie Halo” Kaliny Jerzykowskiej, inspirowane wierszem 
J. Tuwima) i przedstawienie dowolne. 
     Tradycją Spotkań jest wyjście z uczestnikami do teatru. Dzięki wielkiej pomocy tegorocznych partnerów Spotkań byliśmy w Teatrze Powszechnym na spektaklu „Sebastian X” i rozmawialiśmy 
z moderatorami ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, oglądaliśmy „Dwoje na huśtawce” w Klubie 1500m2, „Listy do Skręcipitki” (monodram w wykonaniu Zachariasza Muszyńskiego) oraz „Wyjowisko” Teatru „Pijana Sypialnia”. Pan Stanisław Górka oprowadzał nas po Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej 
i pokazywał niezwykłe miejsca. Odbyły się też warsztaty: literackie „Róbcie to co kochacie 
i kochajcie to, czym się zajmujecie”, „Relaks dźwiękiem – misy i gongi”, makijażu teatralnego. I jeszcze zwiedzaliśmy podziemia Starówki, a wieczorem integrowaliśmy się…
Na zakończenie uczestnicy otrzymali wyróżnienia m.in. za wybitne kreacje aktorskie i pamiątkowe kubki. Był też wielki tort i łzy wzruszenia!!! 
Serdecznie dziękujemy Partnerom Spotkań, wspaniałym Jurorom, szacownym Gościom m.in. z Ministerstwa Edukacji, warszawskiego Biura Edukacji i Pedagogium. 
Dziękujemy uczestnikom – wychowawcom i młodzieży, bo gdyby nie Wasz entuzjazm i praca, nie byłoby tak, jak było. Wspaniale! 

 Udział wychowanek w projekcie "Zapal się"
 03.04.2014

   We wtorek w naszym Ośrodku rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu "Zapal się", realizowane przez młodych ludzi i kierowane do młodych ludzi. Jest to cykl spotkań, podczas których pasjonaci starają się zarazić swoim hobby osoby biorące udział w zajęciach. W ramach projektu nasze wychowanki będą uczestniczyć w następujących modułach tematycznych:
  • "Debata i autoprezentacja";
  • "Zróbmy sobie film";
  • "Kosmetyki i paznokcie".

 Wielki Charytatywny Wiosenny Maraton Zumba Fitness 
 01.04.2014

  Poniżej przedstawiamy krótki film przedstawiający udział naszych wychowanek w Wielkim Charytatywnym Wiosennym Maratonie Zumba Fitness, który odbył się 29 marca. Nad przygotowaniami dziewcząt do tego wydarzenia czuwała pani Monika Myrcha - instruktorka Zumba Fitness, pedagog. Dochód ze sprzedaży biletów został przeznaczony na Fundację po DRUGIE.

 Ośrodkowy Festiwal Teatralny
 30.03.2014

   Wczoraj w naszej Placówce odbył się Ośrodkowy Festiwal Teatralny. Wzięły w nim udział, jak co roku, wszystkie grupy, które miały za zadanie przygotować dwa przedstawienia: obowiązkowe – „Wielkie halo” Kaliny Jerzykowskiej oraz sztukę dowolną.
Sceniczne dokonania wszystkich grup oceniane były przez jury w składzie: 
  • Dorota Kozielska – instruktor teatralny, współpracowała z Teatrem „Tintilo”, przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego Dzielnicy Targówek;
  • Katarzyna Uhma – autorka książek edukacyjnych dla dzieci, związana z Teatrem „Lalka”, współreżyser spektakli „Ucieczka”, „Wielkie i małe”;
  • Maria Żywicka-Luckner – poetka;
  • Zofia Mikuła – poetka;
  • Roman Holc – aktor sceny Teatru Lalka, reżyser, pedagog, twórca inicjatywy teatralno-wychowawczej „Moje marzenia”;
  • Miłosz Pańtak – aktor, konferansjer, instruktor teatralny w Centrum Myśli Jana Pawła II.
   Jury obradujące pod przewodnictwem dyrektor Moniki Zdrzyłowskiej zdecydowało, że podczas XXIV Ogólnopolskich Spotkań Małych Form Teatralnych reprezentować naszą placówkę będzie grupa I ze spektaklem „Wielkie halo” oraz grupa IV z przedstawieniem autorskim p. Angeliki Łączyńskiej pt. „Trafiona”. Trzymamy kciuki za „Strażacką”, bo występy niebawem - zaczynamy już 10 kwietnia!
    Po obejrzeniu wszystkich spektakli zorganizowane zostało spotkanie w „Kawiarence Literackiej”, gdzie dziewczęta mogły zaprezentować swoją twórczość, a także posłuchać poezji prezentowanej przez zaproszone poetki: Zofię Mikułę, Bożenę Kaczorowską i Marię Żywicką-Luckner. Oprawę muzyczno-wokalną zapewnił nam Sławomir Korsan. 

"Uprawiaj sport, nie bądź leń - sportowe życie jest ok" - powitanie wiosny
 21.03.2014

   Wiosenna radość i energia towarzyszyły naszym wychowankom podczas pierwszego dnia tej pięknej pory roku. Dziewczęta witały wiosnę w naszej sali gimnastycznej wykazując się sportową postawą i radosnym kibicowaniem. Oprócz zajęć sportowych zorganizowany został także konkurs wiedzy o sporcie. Oczywiście nie zabrakło dyplomów i słodkich upominków na zregenerowanie sił.

 Przygotowania do Wielkiego Charytatywnego Wiosennego Maratonu Zumba Fitness
 07.03.2014

   6 marca pod dach naszej sali gimnastycznej zawitała niezmiernie energetyczna Zumba. Pod okiem doświadczonej instruktorki, nasze wychowanki rozpoczęły przygotowania do Wielkiego Charytatywnego Wiosennego Maratonu Zumba Fitness, który odbędzie się 29 marca w OSiR przy ulicy Polnej 7a w Warszawie o godzinie 18. Zapraszamy na 3 godziny mega pozytywnej energii!!!

 Premiera "Ucieczki" w Teatrze Lalka
 28.01.2014

   26 stycznia na deskach Teatru Lalka nasze wychowanki kolejny raz zaprezentowały swój talent aktorski. Wzięły udział w premierze spektaklu "Ucieczka". Następny dzień również był dla nich wyzwaniem, ponieważ spektakl grany był powtórnie. Na tym nie koniec - sztuka będzie jeszcze wystawiana.
  Tutaj więcej informacji.  

 Studniówka
 28.01.14

  25 stycznia odbył się bal gimnazjalny dla klasy III potocznie nazwany studniówką. Zgodnie z naszą tradycją w balu uczestniczyli chłopcy z MOW przy ul. Barskiej.
Jak na taką uroczystość przystało, bal rozpoczął się polonezem. Po części oficjalnej nastąpiła szampańska zabawa, w której razem z młodzieżą bawiła się kadra pedagogiczna obu placówek.

 Filmowa relacja z grudniowych warsztatów teatralnych 
 24.01.2014

 Festiwal Piosenki i spotkanie z przedstawicielami środowiska Synów Pułku
 19.01.2014

17 stycznia 2014 roku odbyło się tradycyjne spotkanie z przedstawicielami środowiska Synów Pułku połączone z Festiwalem Piosenki. 
Nasi przyjaciele Synowie Pułku to osoby, które jako dzieci - żołnierze w latach II Wojny Światowej brały udział w walkach o wolność naszego kraju. To ludzie odważni i ogromnie doświadczeni, którzy co roku przyjeżdżają do nas i przybliżają nam polską historię, dzielą się swoimi przeżyciami i uczą doceniania czasu pokoju. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień z czasów wojny. Po chwilach refleksji i wzruszeń nastąpiła dobra zabawa. W tym roku przenieśliśmy się do kolorowych i szalonych lat 60-tych i 70-tych. Każda grupa zaprezentowała dwie piosenki. Były też niespodzianki - występy wychowawców i nauczycieli. Wszyscy bawili się bardzo dobrze i jak zawsze trudno było się rozstać... 

 Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Nr 2 uhonorowany tytułem "Miejsce przyjazne książce"
 14.01.2014

   W grudniu 2013 roku wzięłyśmy udział w akcji społecznej organizowanej przez portal MiMamo.pl „Na Mikołajki włącz książkę, włącz czytanie" oraz
w konkursie na najciekawsze spotkania czytelnicze.
„Mikołajkowy tydzień spotkań czytelniczych" polegał na organizacji spotkań czytelniczych z książką tradycyjną a także z książką elektroniczną. 
Projekt uzyskał patronat honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji oraz Ministerstwa Administracji 
i Cyfryzacji.
   Realizatorkami projektu były wolontariuszki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 (uczestniczki zajęć biblioterapeutycznych).
Organizacją wspomagająca realizację naszych zadań było Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA. 
Spotkania odbyły się w następujących miejscach:
  • Dnia 5 grudnia 2013 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Nr 2 przy ulicy Strażackiej 57
  • Dnia 6 grudnia - spotkanie z grupą seniorek „Pozytywnie zakręcone”, z którą od lat współpracujemy spotykając się na wspólnych zajęciach tanecznych. Tym razem było to Mikołajkowe spotkanie entuzjastek czytania. Dziewczyny i Panie pozowały do fotografii „DAMA Z CZYTNIKIEM”
  • Dnia 9 grudnia odbyło się spotkanie w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65, ul. Elekcyjna 21/23 w Warszawie. „Od czytania do działania” to był motyw przewodni naszego spotkania z 6 -latkami
    z klasy „0”b
  • Dnia 10 grudnia odbyły się dwa spotkania Zespole Szkół Specjalnych nr 98 przy ulicy Bartniczej,
    w Szkole Podstawowej nr 99 i w Gimnazjum nr 10. Uczniami są tam dzieci i młodzież
    z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym oraz autyzmem. Organizatorem spotkania z ramienia szkoły była kierowniczka świetlicy p. Larysa Zugajewicz
    W styczniu Jury nadało wymienionym przez nas miejscom tytuł „Miejsce przyjazne książce”. 
Nasza placówka znalazła się również na liście zwyciezców konkursu "Czy to książka czy nie książka".

 Finał projektu "Poznanie siebie i otoczenia przez fotografię" 
 10.01.2014

   Dnia 7.01.2014 r w naszym ośrodku zakończył się projekt „Poznanie siebie i otoczenia przez fotografię”, który prowadziły w naszym Ośrodku uczennice Technikum Fototechnicznego w Warszawie. Zajęcia odbywały się w ramach projektu uczniowskiego z programu „Life Skills - trening kompetencji społecznych”. Realizatorkami i wspaniałymi prowadzącymi były Paulina Bartosińska, Dominika Capiga, Kinga Filipowicz, Karolina Kucińska i Elżbieta Budzińska. Wspierała je wizażystka Anna Donica. Szczególne zaangażowanie wzbudziła sesja „Beauty”. Efektem zajęć są artystyczne zdjęcia dziewczyn. Piękne…
   W informacji zwrotnej dziewczyny powiedziały: …nauczyłyśmy się jak nie rozwalić aparatu w ciągu 15 minut (śmiech). Fajne było, że mogłyśmy same coś robić, realizować swoje pomysły. Widziałyśmy swoje błędy. To był ciekawie spędzony czas.
 Realizatorki, prawie rówieśniczki wychowanek, na zakończenie przekazały swoje przesłanie „Pamiętajcie, że to co robicie, jest dla Was” (Kucia),„Życzę Wam abyście odkryły pasje, które będziecie mogły realizować w swoim życiu oraz dzielić się nią z innymi tak, aby dając coś innym czerpać radość dla samych siebie” (Angelika Kowalska), „Chcieć jest lepsze niż musieć, więc chciejcie się rozwijać i żyć” (Pina), „ Dziękuję za zaangażowanie i chęć do działania. Warto rozwijać pasje” (Dominika).

 Współpraca z zespołem "Mazowiacy"
 10.01.2014

  W dniach 02.12.2013 r. (na Uniwersytecie w Siedlacach)
i 06.01.2014 r. 
(Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie) brałyśmy udział jako wolontariuszki
w przedstawieniu bajki świątecznej „List do św. Mikołaja”, przygotowanej przez prezesa Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych prof. Leszka Plocha
i choreografa Hannę Szczepańską-Ploch.
   Od listopada wraz z zespołem „Mazowiacy” ćwiczyłyśmy partie chóru, nawiązywałyśmy kontakt z uczestnikami orkiestry, zespołu tanecznego i z dorosłymi. Czasem było trudno, ale zdobyłyśmy bezcenne doświadczenie.
„Mazowiacy” jesteście wspaniali, życzymy Wam dalszych sukcesów i duuuużo radości.
Dziękujemy serdecznie wszystkim DOBRYM DOROSŁYM z Fundacji za wsparcie, cierpliwość, uśmiech, poczucie humoru i to, że wiele się od Was nauczyłyśmy! Niech spełnią się Wam marzenia, o których tak pięknie mówicie w „Liście do św. Mikołaja”...
Napisali na stronie uniwersytetu o naszym występie:
„Dnia 2 grudnia 2013 r. JM Rektor, prof. dr hab. Tamara Zacharuk Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego, prof. dr hab. Stanisław Jaczyński zaprosili dzieci i młodzież z Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, "Domu pod Kasztanami" Domu Dziecka w Siedlcach, Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 20, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Siedlcach, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 6 im. Wł. Broniewskiego w Siedlcach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcach na świąteczny spektakl.
Bajka świąteczna poprowadziła wszystkich widzów przez tradycje i obyczaje świąteczne przy wtórze 12 najpopularniejszych kolęd. Na scenie pojawił się nie tylko św. Mikołaj, lecz również młodzież
w przepięknych ludowych strojach z regionów całej Polski. Spektakl niesie przesłanie nadziei, szczęścia
i bliskości z drugim człowiekiem. 

 Wigilia
 20.12.2013

   20 grudnia cała społeczność „Strażackiej” zasiadła przy wigilijnym stole. Kultywujemy tę tradycję od zawsze a pomagają nam w tym zapraszani goście. Miło było spotkać się z rodzinami dziewcząt, absolwentkami i wszystkimi, którzy na co dzień przebywają 
w murach placówki. Osobą szczególnie oczekiwaną (zwłaszcza przez dzieci) był oczywiście Święty Mikołaj. Wzruszeniom, życzeniom
i wspólnemu kolędowaniu nie było końca. Życząc wszystkim „Wesołych Świąt” zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii. 

 Przedświąteczne ścian malowanie
 14.12.2013

   Właśnie dobiegła końca ogólnoośrodkowa akcja malowania ścian, parapetów i kaloryferów. Dziewczęta w ciągu dwóch dni odmieniły oblicze głównego korytarza naszego Ośrodka. Zakasały rękawy, wzięły pędzle w dłonie i z uśmiechami na twarzach wykonały tytaniczną pracę. 

 Każdy z nas może być osobą poszkodowaną lub też przyczynić się do uratowania życia innego  człowieka
 13.12.2013

  13 grudnia odbył się wewnątrzszkolny konkurs „ABC Pierwszej Pomocy Przedmedycznej”. Celem konkursu była popularyzacja zagadnień z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, rozwijanie zainteresowań młodzieży pierwszą pomocą, pogłębianie wiedzy na temat ratowania ludzkiego życia, wskazywanie jak ważna dla potencjalnego poszkodowanego jest umiejętność udzielenia pomocy przez osoby znajdujące się w miejscu zdarzenia, aktywizowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy.
W składzie komisji zasiedli nauczyciele: Anna Płonka- Furmanek, Renata Fidos, Małgorzata Podczaska, Bożena Uziębło, pielęgniarka szkolna pani Elżbieta Maliborska. Konkurs zakończył się rozdaniem nagród i dyplomów przez panią dyrektor Monikę Zdrzyłowską. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie całego konkursu była pani Bożena Uziębło – nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa. Fundatorem nagród był Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Rembertowie.

 Wspomnienie warsztatów teatralnych made in Grupa foto-geniczna
13.12.2013

 Siatkarski turniej o wór świętego Mikołaja
14.12.2013

Po emocjach sięgających zenitu, po szlifowaniu parkietu
i wylanych hektolitrach potu i łez, wór pełen słodkości zdobyła grupa I. Kolejne miejsca zajęły drużyny z grup III, IV i II. Inny wór - z ziemniakami - otrzymali najbardziej kulturalni kibice.

 Warsztaty teatralne                                                                                                                   07.12.2013

   6 grudnia wychowanki ze Strażackiej i innych placówek brały udział w warsztatach teatralnych zorganizowanych przez Fundację po DRUGIE w ramach kampanii "1500 do rozgrzania". Był to kolejny rozdział akcji "Niezgoda na bezczułość. Dziewczęta pod okiem specjalistów i wychowanków Ogniska Teatralnego prowadzonego przez Halinę Machulską uczestniczyły w zajęciach dotyczących sztuki scenicznej, fotografii, współpracy na scenie. Sama mistrzyni Halina Machulska poprowadziła warsztaty dramowe dla wychowawców. Całość zwieńczyła prezentacja na forum z udziałem gości, m.in. Małgorzaty Królikowskiej i Piotra Cyrwusa, a prowadzona przez Piotra Kędzierskiego. Wychowanki chętnie udzielały wywiadów przed kamerami, uczestniczyły w sesjach zdjęciowych. Podczas powrotu do placówki pełne pozytywnych emocji, wymieniały się wrażeniami i chwaliły nowymi umiejętnościami.

 Rozstrzygnięcie konkursu literackiego "Od słowa do słowa"                                                       07.12.2013

    W naszej szkole odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literackiego pt. „Od słowa do słowa”. Uczennice zaprezentowały swoje prace w dwóch kategoriach: wiersze i opowiadania. 
Jury w składzie: Marek Wawrzkiewicz, Maria Żywicka-Luckner, Krystyna Woźniak, Zofia Mikuła, nagrodziło sześć prac,
z których trzy zostały wyróżnione w sposób szczególny, za własny styl i pomysłowość: 
Gabriela Włodarczyk, Natalia Czepirska i Dominika Kłobus. Pozostałe wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Stępień, Oliwia Langowska i Sandra Grala.
Na spotkaniu mieliśmy okazję usłyszeć wiersze naszego jury. Ponadto pan Marek Wawrzkiewicz, w swoim krótkim wykładzie, opowiedział o swoim spotkaniu Mironem Białoszewskim, doświadczeniu zawodowym, tym samym odpowiadając na kilka ważnych pytań: kim jest poeta, jak napisać dobry wiersz, opowiadanie i czego należy unikać, pisząc.

 Spotkanie z aktorem Stanisławem Górką                                                                                   05.12.2013

   Wczoraj po raz drugi mieliśmy przyjemność uczestniczyć
w spotkaniu z aktorem i wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, panem Stanisławem Górką.
Z opowieści Pana Stanisława dowiedzieliśmy się o początkach pracy zawodowej oraz o jego współczesnych rolach filmowych
i teatralnych. Dziewczęta pytały oczywiście o kulisy pracy 
w serialu "Plebania". Opowieści Pana Górki były przeplatane śpiewem i grą na gitarze. Ciekawostką, która zadziwiła wychowanki była wiadomość, że mama Pana Stanisława była przed laty nauczycielką w naszym Ośrodku. 

 Konferencja „Problemy współczesnej młodzieży - jak sobie radzić?”                                         26.11.2013

  Biuro Edukacji w ramach projektu "Specjalistyczne Punkty Konsultacyjne" realizowanego zgodnie z Programem rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013-2020 zorganizowało w dniu 20 listopada 2013 r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 89,  konferencję - „Problemy współczesnej młodzieży - jak sobie radzić?”. W konferencji brali udział nauczyciele warszawskich publicznych gimnazjów ogólnodostępnych i integracyjnych. Podczas konferencji były ciekawe wykłady dr Aleksandry Piotrowskiej i sędzi Anny Marii Wesołowskiej oraz warsztaty, dotyczące form i metod pracy z młodzieżą sprawiającą trudności wychowawcze. 
   Do obsługi recepcji zaproszono nasze wychowanki, które jako wolontariuszki działają w programie 
„Jestem fajna, bo pomagam”. Oto ich refleksje:
„Podczas konferencji czułam się potrzebna innym, miałam trochę tremę, ale było super, bo przezwyciężyłam swój strach.”
„Czułam się ważna i wzruszyłam się, kiedy mogłam pomóc innym”.
„Jestem z siebie dumna, że mimo tego, gdzie się znajduję ludzie traktowali mnie życzliwie i ja mogłam być życzliwa. Cieszę się, że dziękując docenili moją pracę”
„Pomoc w konferencji była bardzo ważna. Cieszyłam się, że powierzono mi tak poważną i trudna pracę. Jestem dumna z siebie i innych dziewczyn, ponieważ wykonałyśmy solidnie nasze zadanie”
„Na początku czułam, że sobie nie poradzę, ale się udało. Podobała mi się współpraca wszystkich i dobre słowo.”

 Wizyta w Domu Kultury "Praga"                                                                                                  19.11.2013

   18 listopada dziewczęta były w Domu Kultury "Praga" na spektaklu pt. "Warkocz samotności" przygotowanym przez osoby niepełnosprawne. Po spektaklu miały możliwość porozmawiania
z aktorami na temat swoich wrażeń, zapytać o to jak przebiegała praca nad spektaklem.
"Bardzo mi się podobało to przedstawienie, ponieważ widać, że Ci ludzie włożyli w tę pracę dużo serca i czasu"
"Oglądając to przedstawienie zrozumiałam, że ludzie pełnosprawni i niepełnosprawni są tacy sami."

 "Strażacka" na spektaklu w Teatrze "Ateneum"                                                                          09.11.2013

   W dn. 7.11.2013 oglądałyśmy w Teatrze „Ateneum” wspaniały spektakl Teatru T3, Teatru Niewidomych z Białegostoku. 
Na przedstawienie zaprosiła nas Fundacja Krzewienia Kultury Niepełnosprawnych.
   „Ambaras czyli trudne wybory” na podstawie „Ożenku” Gogola 
w reżyserii p. Agnieszki Możejko-Szekowskiej w zabawny 
i dowcipny opowiada o trudnych decyzjach zamążpójścia, 
o poszukiwaniu odpowiednich kandydatów, o potrzebie posiadania kogoś bliskiego.
„Bardzo podobał mi się ten spektakl, gdybym miała okazję, iść jeszcze raz, bez zastanowienia bym poszła. Chciałabym, aby inni go obejrzeli, bo naprawdę warto!”
„Cały spektakl był wspaniały! Zdziwiło mnie, że ludzie niepełnosprawni, głównie niedowidzący, poruszali się świetnie na scenie. Ich talent jest niespotykany, że tak powiem powalający na kolana. Podobała mi się gra aktorów, scenografia. Śmieszne były sceny ze swatkami… Szkoda, że w tych czasach nie ma takich swatek!”
„Podziwiam takie osoby i ich talent. Muzyka była fajna, ale najbardziej podobała mi się scena przygotowania do ślubu.”
„Wspaniała konkurencja dla profesjonalnych aktorów!!!”

 "Chcę być z Tobą MAMO!" - film z udziałem naszych wychowanek                                            08.11.2013

  Trzy historie wychowanek placówek resocjalizacyjnych - nastoletnich matek, które nie mogą na co dzień opiekować się swoimi dziećmi. Nie mogą, ponieważ jako nieletnie nie są traktowane jak pełnoprawni rodzice. Nie mogą, bo nikt nie pomyślał o tym, żeby stworzyć warunki do wspierania macierzyństwa nieletnich dziewcząt z placówek resocjalizacyjnych.
Film powstał w ramach realizowanego przez Fundację po DRUGIE projektu "Chcę być z Tobą MAMO!". Projekt ma na celu utworzenie oddziałów dla matek z dziećmi w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i zakładach poprawczych. Chodzi o to, żeby historie Ani, Dominiki i Angeliki oraz ich dzieci nigdy więcej się nie powtórzyły.
Projekt jest realizowany we współpracy z PEDAGOGIUM-WSNS w Warszawie. Został dofinansowany ze środków Fundacji im. S.Batorego. Film powstał dzięki wsparciu Producenta - Flota Filmowa

Tutaj możecie obejrzeć film

 Wyróżnienie dla "Strażackiej"                                                                                                    05.11.2013

 Wizyta na grobach byłych pracowników                                                                                    26.10.2013

    26 października zgodnie z tradycją Ośrodka z okazji zbliżającego się Dnia Zmarłych, delegacja dziewcząt złożyła kwiaty na grobach byłych pracowników oraz Pani Prezydentowej Michaliny Mościckiej, której bliskie były problemy "trudnych" dziewcząt. 
    To właśnie Towarzystwo im. Michaliny Mościckiej dwa lata po jej śmierci w 1934 roku założyło naszą placówkę. 

 Sztuka nie ODPAD'ania                                                                                                               26.10.2013

    SZTUKA NIE ODPAD’ania – to idea recyklingu i hasło towarzyszące obchodom pierwszych urodzin warszawskiej STENA EkoStacji. 26 października dołączyliśmy do coraz szerszego grona osób dla których troska o środowisko nie jest tematem znanym tylko z teorii. Przeszukaliśmy zakamarki naszego Ośrodka i zebraliśmy całkiem sporą ilość makulatury i elektrośmieci, które później dostarczyliśmy do punktu zbiórki. W zamian za przyniesione prezenty otrzymaliśmy eko-niespodzianki. Dodatkowo, w showroomie obejrzeliśmy ekspozycję dotyczącą przetwarzania odpadów.

 Warsztaty taneczne w ramach projektu "Poruszenie"                                                                 25.10.2013

    W dniach 19 – 20 października wychowanki brały udział
w warsztatach w ramach projektu „Poruszenie” prowadzonego przez Mirvę Mäkinen – instruktorkę tańca, choreografką 
i nauczycielką w szkole artystycznej Kallio Upper Secondary School of Performing Arts. W tańcu interesuje ją poczucie płynności, praca nad ruchem, rytmem i różnymi metodami panowania nad własnym ciałem. Swoim zamiłowaniem do innowacyjnych i niesztampowych form tańca chciała zarazić nasze dziewczęta. Szczególny nacisk kładła na technikę podnoszenia ciała bez zbędnego wysiłku. Dzięki udziałowi w warsztatach wychowanki miały możliwość innego spojrzenia na taniec i współpracy ze specjalistą działającym na arenie międzynarodowej. 

 Rejs edukacyjny po Wiśle                                                                                                         22.10.2013

   19 i 20 października dziewczęta dzięki Fundacji Ja Wisła brały udział w rejsie edukacyjnym po Wiśle w Warszawie realizowanym w ramach projektu "Ochrona siedlisk kluczowych gatunków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej".
 Podczas rejsu dziewczęta poznały Warszawę od jej najpiękniejszej strony z perspektywy rzeki przepływając Wisłą przez środek miasta. 
   Pan Przemysław Pasek - Prezes Fundacji w czasie rejsu bardzo ciekawie opowiadał o Wiśle, ptakach i Warszawie. Dziewczęta miały również okazję spróbować swoich sił jako sternik barki.

 Dzień Edukacji Narodowej i pasowanie na Wychowankę                                                            19.10.2013

  14 października o godz.12.00 odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone ze ślubowaniem nowych wychowanek. Pasowania dziewcząt dokonała Pani Dyrektor okazałym kluczem. Część artystyczną przygotowała klasa trzecia oraz klasy drugie pod kierunkiem Pani Renaty Fidos, Anny Furmanek oraz Pani Angeliki Łączyńskiej.

 Działania "Strażackiej" wyróżnione przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej                 17.10.2013

   Miło nam poinformować, że "Strażacka" została laureatem I etapu oceny projektów w IV edycji Nagrody Warszawskiej - Konkursu m. st. Warszawy na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej.
   Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

 Zajęcia w Komendzie Stołecznej Policji 
12.11.2013

   Dnia 11 października uczennice klasy III uczestniczyły w zajęciach z wychowania komunikacyjnego, które odbyły się w Sali Edukacji Komunikacyjnej Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Celem zajęć było kształtowania postaw sprzyjających zachowaniom bezpiecznym, w tym zachowaniom dzieci i młodzieży jako uczestników ruchu drogowego oraz rozwijanie i wzmacnianie
u uczniów takich postaw, jak: obywatelska, wytrwałości, odpowiedzialności, szacunku dla innych ludzi oraz dbałości 
o bezpieczeństwo własne i innych. Udział w zajęciach był możliwy dzięki zdobyciu nagrody na najlepsze stanowisko profilaktyczne na pikniku Bezpieczna Jazda.

 Rajd Palmiry 2013                                                                                                                      05.10.2013

   5 października dziewczęta poszły na rajd do Puszczy Kampinoskiej szlakiem miejsc pamięci. Celem podróży był cmentarz w Palmirach, gdzie zapaliły znicz upamiętniając w ten sposób wszystkich pomordowanych w Kampinosie. Zwiedziły również Muzeum Pamięci, które wywarło na nich ogromne wrażenie.

 Jamboree w Szwecji za nami                                                                                                    30.09.2013

   Spotkanie młodzieży JAMBOREE w Szwecji dobiegło końca, było wspaniałą przygodą. Wiele radości dostarczały nam wszystkie momenty naszej podróży i pobytu w Backakra. Uczestniczyliśmy
w zajęciach wraz z innymi Europejczykami. Każdy wnosił do zajęć coś niepowtarzalnego. Francuzi raczyli nas śpiewem, Belgowie poczuciem humoru i kreatywnością, zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie Anglików, Słoweńcy byli dla nas niczym rodacy, Finowie darzyli nas zrozumieniem i kibicowali nam na każdym kroku, Holendrzy w naszych szeregach odnaleźli bezpieczną przystań,
a Szwedzi byli w ciągłej gotowości do pomocy. 
    Przekonaliśmy się, że to ludzie tworzą atmosferę, a nie program i plan działań. Potrafiliśmy wspólnie odnaleźć radość z przebywania ze sobą. Wyrazem tego są wypowiedzi naszych podopiecznych: Marleny, Izy, Beaty oraz Kamili, które pokonywały każdego dnia bariery językowe. Dzięki wytrwałości zyskały wielu przyjaciół oraz wiele wspomnień, które zapadną im 
w pamięci.

„Poznałam wspaniałych ludzi. Zrozumiałam, że nie trzeba słów, żeby się z kimś dogadać. Okazało się także, że nie ważne jest miejsce, tylko ludzie, z którymi się jest”.

„To była przygoda mojego życia. Uczenie się rożnych języków sprawiało mi frajdę”.

„Najbardziej podobały mi się wyjścia nad morze, puszczanie latawców, grill, zabawy z innymi oraz spacery z naszymi przyjaciółmi z innych krajów. Każdy dzień był super”.

„Pomimo tego, że słabo znałam języka angielski nie przeszkodziło mi to w dogadaniu się z rówieśnikami. Poznałam wielu ludzi, którzy na zawsze zostaną w mojej pamięci”.
„ Pierwszy raz w życiu widziałam morze i jestem z tego powodu szczęśliwa”.
„Nie sądziłam, że będę płakać za osobami, które znam zaledwie tydzień”.

„To była wyprawa, którą każdy będzie miał w pamięci. Wrażeń, które nam towarzyszyły nie da się opisać. Po prostu ten wyjazd był jak marzenie, które chętnie bym powtórzyła”.

 Finał projektu artystycznego                                                                                                     29.09.2013

 "Strażackiej" niezgoda na bezczułość                                                                                        28.09.2013

    W piątek 27 września, dzięki pani Agnieszce Sikorze z Fundacji PO DRUGIE, część naszych wychowanek miała okazję uczestniczyć w kampanii społecznej "Niezgoda na bezczułość". W ramach tej akcji Teatr Ognisko wystawił sztukę Williama Gibsona "Dwoje na huśtawce". Główne tematy, wokół których splatają się losy dwójki bohaterów, to poczucie osamotnienia, tęsknota do bliskości i poszukiwanie harmonii w relacji z drugim człowiekiem. 
 Spektakl okazał się pretekstem do dyskusji o istocie relacji międzyludzkich, o samotności, o poszukiwaniu miłości, bliskości, o alienacji człowieka we współczesnym świecie.
   Dziewczęta przyznały, że było ciekawie, chociaż aktorzy na scenie poruszali trudne tematy.

 Nasze wychowanki "na żywo" w telewizji                                                                                 22.09.2013

  Szesnasto, siedemnastolatki napadające na przechodniów? Dzieci terroryzujące inne dzieci? W ciągu 20 lat liczba bójek i pobić 
z udziałem nieletnich wzrosła siedmiokrotnie! Coraz częściej za agresją stoją dziewczęta.
Z czego wynika agresja nieletnich? Jak jej zapobiec?
  Właśnie taka tematyka poruszana była w piątkowym wydaniu interaktywnego programu Telewizji Polskiej "Twoje Info". 
W telewizyjnym studiu na powyższe tematy wypowiadali się eksperci, natomiast ekipa reporterów, która zawitała w nasze progi przeprowadziła wywiad "na żywo" z naszymi wychowankami: Dominiką, Mariką, Kadyer i Nikolą.

 "Strażacka" jedzie do Szwecji na Jamboree Eurometu w dniach 21 -28 września

    Tegoroczne spotkanie młodzieży JAMBOREE w ramach EUROMET odbędzie się w Szwecji pod hasłem: „Młodzi, aktywni ludzie w Europie – prawa, usamodzielnienie i odpowiedzialność”. 
     Głównym celem spotkania będzie budowanie relacji międzynarodowych,
a także uświadomienie młodym ludziom praw i obowiązków wynikających
z członkowstwa w Unii Europejskiej. Będziemy mieli okazję przełamywać bariery językowe biorąc udział w panelach dyskusyjnych, zajęciach sportowo - rekreacyjnych oraz kursie pierwszej pomocy. Nie zabraknie także zadań artystycznych (prezentacja drużyn), techniczno-wyczynowych (budowanie boxcarsów i jazda nimi), kulinarnych (lekcja gotowania pod okiem szefa kuchni Petera J. Skogströma). Będziemy mieli okazję zapoznać się z kulturą Wikingów 
w Foteviken oraz puszczać latawce na plaży Sandhammaren, która jest rezerwatem przyrody.
     Już nie możemy się doczekać wyprawy promem i spotkania w tak wspaniałym gronie. Liczymy godziny do wyjazdu.

 List od Rzecznika Praw Dziecka do uczniów z okazji rozpoczęcia Roku Szkolnego 2013/14